Paşinyan acil toplantıya çağırdı: Ermeniler Karabağ'dan çekiliyor mu?

Güncel
Ömer Kaya
03 Şubat 2021, 16:05
Ömer Kaya
03 Şubat 2021, 16:05

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Ermenistan Bakanlar Kurulunu acil toplantıya çağırdı. Toplantıda, Ermenistan ve Karabağ’ın çevresindeki durum ve güvenlik meseleleri konuşuldu. Azerbaycan basını, Paşinyan’ın Karabağ’daki Ermeni askeri güçleri ile anlaşarak silah bırakmaya ikna ettiğini ileri sürdü.

Ermenistan Bakanlar Kurulu, bugün Başbakan Paşinyan başkanlığında toplandı. Kurul toplantısında, Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya arasında gerçekleşen üçlü anlaşmaya ilişkin konuların tartışıldığı öğrenildi. Ermenistan yönetiminden yapılan açıklamada, “Görüşmede Ermenistan ve Karabağ çevresindeki durum, insani meseleler ve bir takım güvenlik konuları ele alındı.” ifadelerine yer verildi.

KARABAĞ’DAKİ ERMENİ TERÖRİSTLER SİLAH MI BIRAKIYOR?

Öte yandan, Azerbaycan merkezli Sözcü.az haber sitesi, Ermenistan Bakanlar Kurulu’nda Karabağ’daki ateşkes sürecine ilişkin görüşmelerin yapıldığını bildirdi. Bugün gerçekleşen görüşme öncesinde, Paşinyan’ın Karabağ’daki Ermeni Silahlı Kuvvetlerini silah bırakmaya ikna ettiği ifade edildi. Sozcu.az’ın aktardığına göre Başbakan Paşinyan, Sözde Karabağ Cumhuriyeti Başkanı Araik Harutyunyan ve sözde Savunma Bakanı Vağarşak Harutyunyan ile bu konuda anlaşmaya vardı. Bugün gerçekleşen toplantının amacının ateşkes olduğu ifade edilirken; toplantıya ilişkin Ermenistan yönetiminden henüz bir bilgi paylaşılmadı.