Papa Francis, Uygur Türklerini mazlum millet olarak nitelendirdi

Politika
Ömer Cihad Kaya
24 Kasım 2020, 18:20
Ömer Cihad Kaya
24 Kasım 2020, 18:20

Katolik Kilisesi Lideri Papa Francis, söyleşilerinden oluşan “Let Us Dream: The Path to A Better Future” (Bırakın hayal edelim: Daha iyi bir geleceğe giden yol) adlı kitabında ilk kez Uygur Türklerinden söz etti. Para Francis, Uygur Türklerini ”zulüm gören milletler’‘ arasında sıraladı. Uygurlara insanlık dışı muameleler ederek devasa kamplarda tutan Çin ise Papa’yı yalanlayarak kendini savundu.

Kişisel biyagrafi yazarı Austen Ivereigh ile yaptığı söyleşilerden derlenen yeni kitabında Çin’ın Uygur Türklerine karşı işlediği insanlık suçlarını göz önüne alan Papa Francis, “Zulüm gören halkları sık sık düşünüyorum.  Zavallı Uygurlar…’‘ ifadelerini kullandı. ABD’nin tepkisini çeken Çin’le iyi ilişkiler politikası güden Papa’nın kitapta ilk kez Uygurları ”dünyanın zulüm gören halkları arasında” sayan sözlerine Çin’den de tepki gecikmedi. Çin, Papa’nın sözlerine ”asılsız” diyerek kendini savundu.

ÇİN PAPA’YA CEVAP VERDİ KENDİNİ SAVUNDU

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, bugünkü basın toplantısında, Papa’nın kitapta yer alan sözlerine ‘tümüyle asılsız’ tepkisini göstererek şunları söyledi:

“Çin’de 56 etnik grup var ve Uygur etnik grubu Çin ulusunun büyük ailesinin eşit bir üyesi. Çin hükümeti her zaman tüm azınlık gruplarına eşit muamele etmiş, meşru haklarını ve çıkarlarını korumuştur.

DİNİ, ETNİK VE SİYASİ BASKILARIN MERKEZİ: DOĞU TÜRKİSTAN

Çin hükumetinin sistematik baskı ve asimilasyonlar ile dini, etnik, kültürel ve siyasal anlamda “soykırıma” varan faaliyetleri, her geçen gün dünya kamuoyunun daha çok gündemine geliyor.ABD Dışişleri Bakanlığının açıkladığı verilere göre Doğu Türkistan’da yaklaşık 2 milyona yakın Uygur Türkü ve diğer azınlıklara mensup Müslümanlar, eğitim adı altında zorla toplama kamplarında tutulmakta.

Etnik ve kültürel ayrımcılığa ve insan hakları ihlallerine maruz kalan Doğu Türkistanlılar, ucuz iş gücü olarak Çinli şirketlerde çalıştırılıyor. Öte yandan, Birleşmiş Milletlerin resmi verilerine göre ise, Pekin idaresinin kültürel soykırım uyguladığı Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında 1 milyondan fazla Uygur Türkünü zorla tutuyor. Farklı kaynaklarda cezaevleri ile gözaltı merkezlerinde tutulanlarla birlikte bu rakamın 3-4 milyon arasında olduğu tahmin ediliyor.

Ayrıca, Çin hükumeti, her ne kadar dünya kamuoyunda aksini iddia etse de Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında, ABD Dışişleri Bakanlığı verilerine göre 2 milyonu aşkın Doğu Türkistanlı zorla tutuluyor. Burada, Çin Komünist Partisinin sistematik baskı ve zulüm politikalarına maruz kalan Uygur Türkü ve diğer azınlıklar, birçok hak ihlali ile karşı karşıya.