Odesa Limanı'na yapılan saldırının ardından Kremlin'den küstah açıklamalar!

Güvenlik
Filiz
25 Temmuz 2022, 18:53
Filiz
25 Temmuz 2022, 18:53

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya’nın Odesa Limanı’na yaptığı saldırılar hakkında alaycı ve küstah açıklamalarda bulundu. Sözcü Peskov, Odesa Limanı’na yapılan saldırıların İstanbul’da yapılan tahıl sevkiyatı anlaşmalarıyla ilgisinin olmadığını, saldırının amacının sadece Ukrayna’nın bölgede bulunan askeri altyapısına yönelik olduğu sözlerini sarf etti. Küstah açıklamaları bununla da sınırlı kalmayan Peskov, bu saldırının sevkiyat sürecine etkisinin olmaması gerektiğini vurguladı.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, bugün Rusya’nın başkenti Moskova’da Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler (BM) arasında imzalanan “Tahıl ve Yiyecek Maddelerinin Ukrayna Limanlarından Emniyetli Sevki Girişimi Belgesi” ile ilgili açıklamalarda bulundu. Sözcü Peskov, imzanın atılmasının ardından Rusya’nın Odesa Limanı’na yaptığı saldırıları basın mensuplarına değerlendirdi. Tahıl sevkiyatına yönelik anlaşmaların sağlanmasında tarafların yoğun bir çalışma ortaya koyduğunu aktaran Peskov, “Ama bu anlaşmalara göre oluşturulan mekanizmaların işleyişine dair bir değerlendirme yapabilmek için bekleyelim” sözlerini sarf etti.

TAHILLARIN ÇIKACAĞI ODESA LİMANI’NA SALDIRI DÜZENLEYEN RUSYA’DAN KÜSTAH AÇIKLAMA!

Tahıl sevkiyatı üzerine açıklamasında Peskov, Rusya’nın anlaşmanın hemen ardından tahıl sevkiyatı yapılacak olan Odesa Limanı’na yaptığı saldırıyı diline doladı. Saldırıyı adeta savunan Rus yetkili, saldırının “yalnızca askeri altyapı” ile ilgili olduğunu ileri sürdü. Peskov, “Bu saldırılar sadece askeri altyapıyla ilgilidir. Tahıl sevkiyat anlaşmalarını uygulamak için kullanılan altyapı ile ilgisi yok. Bu sevkiyat sürecinin başlamasını etkilemez ve etkilememelidir.” dedi.

RUSYA’NIN UKRAYNA’YA KARŞI BAŞLATTIĞI SAVAŞ DEVAM EDİYOR

RUSYA’NIN UKRAYNA’YA KARŞI BAŞLATTIĞI SAVAŞ DEVAM EDİYOR

RUSYA’NIN UKRAYNA’DAKİ İŞGAL GİRİŞİMİ VE SALDIRILARI 5 AYI GERİDE BIRAKTI

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş beşinci ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci orduya karşı direnişini sürdürüyor. İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Birleşmiş Milletler (BM), en az 4 bin 253 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti. Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı. Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, Rus saldırıları nedeniyle 12 milyona aşkın Ukrayna vatandaşı yerinden edildi ve 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.