Normandiya Dörtlüsü toplanıyor

Politika
Anife Bilal
09 Aralık 2019, 10:18
Anife Bilal
09 Aralık 2019, 10:18

Fransa, Ukrayna, Almanya ve Rusya katılımıyla düzenlenecek olan Normandiya Zirvesi, bugün Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenecek.

Zirvede; Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bir araya gelecek.

ZELENSKİY, ZİRVEDE GÖRÜŞÜLECEK KONULARI BİLDİRMİŞTİ

Daha önce konu ile ilgili açıklama yapan Zelenskiy, Normandiya Zirvesi çerçevesinde tüm Ukraynalı esirlerin iade edilmesi, saldırılarının sonlandırılması, Ukrayna-Rusya sınırı üzerindeki kontrolü geri alma ve işgal edilen Donetsk ile Lugansk bölgelerinde yerel seçimlerin düzenlenmesi konularının ele alınacağını bildirmişti.

Normandiya Zirvesi, en son üç yıl önce, 19 Ekim 2016 tarihinde Berlin’de yapılmıştı. Dönemin Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Almanya Başbakanı Angela Merkel, Stanıtsa Luganska ve Zolote bölgesindeki güçlerin geri çekilmesi konusunda anlaşmıştı. Bu şartlar, 2019’da yerine getirilmişti.

Donbas’taki askeri çatışma, 2014 yılında Rusya Kırım’ı işgal ettikten sonra başlamıştı ve halen devam ediyor. Birleşmiş Milletlerin raporlarına göre, Donbas’taki askeri çatışma sonucunda 13 bini aşkın kişi hayatını kaybetti.