Navalnıy, Kur'an-ı Kerim talebini reddeden hapishane yönetimini mahkemeye verdi

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
14 Nisan 2021, 11:33
Ayyıldız Huri Kaptan
14 Nisan 2021, 11:33

Rus muhalif Aleksey Navalnıy, Kur’an-ı Kerim talebinin reddedilmesi gerekçesiyle Rusya’da bulunduğu hapishane yönetimini mahkemeye verdiğini duyurdu. Navalnıy, “Müslüman olmayan Rus siyasetçiler arasında Kur’an-ı Kerim’i en iyi bilen kişi olmaya karar verdim” dedi.

Rus muhalif Aleksey Navalnıy adına açılan sosyal medya hesabından yapılan yazılı açıklamada, hapishanede geçirdiği zaman zarfında kendini geliştirebilmek için çeşitli hedefler koyduğunu belirtti. Navalnıy, bu hedeflerinden birinin de Kur’an-ı Kerim’i ve Hazreti Muhammed’i derinden anlamak olduğunu duyurdu. Navalnıy, “Ancak, bana Kur’an-ı Kerim vermiyorlar. Bu son derece sinir bozucu.” dedi.

“RUS SİYASETÇİLER ARASINDA KURAN’I EN İYİ BİLEN KİŞİ OLMAYA KARAR VERDİM”

Etrafında herkesin İslam’ı ve Müslümanları konuştuğunu ifade eden Navalnıy, “Elbette bunların yüzde 99’u ne hakkında konuştuğunu bilmiyor. Ben de Müslüman olmayan Rus siyasetçiler arasında Kur’an-ı Kerim’i en iyi bilen olmaya karar verdim. Ayrıca Kur’an-ı Kerim’i incelemenin bir Hristiyan olarak gelişimime de katkı sunacağını fark ettim.” diye konuştu.

NAVALNIY: HAPİSHANE YÖNETİMİNİ MAHKEMEYE VERDİM

Navalnıy, hapishaneye gelirken çok sayıda kitap getirdiğini ve tümünün “aşırılık” denetiminden geçtiğini aktararak şunları söyledi:
“Bu denetimler 3 ay sürüyor. Kur’an-ı Kerim’i de aşırılıkçılık denetiminden geçirmek aptalca ve yasa dışı. Bu yüzden hapishane yönetimini mahkemeye verdim. Daha ne kadar sabredebilirim? Kur’an-ı Kerim’i de okumak yasak mı? Kitaplar her şeyimizdir ve eğer kitap okumak için de mahkemeye gideceksem, giderim.”

NAVALNIY’IN MÜSLÜMANLARA KARŞI TUTUMU

Rusya’da 2006 yılında aşırı sağcı milliyetçilerin “Rus Yürüyüşü” etkinliğinin organizatörleri arasında yer alan Navalnıy, 2007’de YouTube üzerinden yayımladığı bir videoda da Kafkas Müslümanlarını işaret ederek hakaret içeren sözler sarf etti.
Müslümanlara karşı çeşitli aşağılayıcı ifadeleri de zaman zaman tepki çeken Navalnıy, Moskova’daki Müslümanlar için daha fazla cami inşa edilmesine de karşı çıkmasıyla hatırlanıyor.

RUS MUHALİF NAVALNIY’IN ZEHİRLENMESİ VE RUSYA’DA TUTUKLANMASI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in en önemli rakibi olarak kabul edilen Navalnıy, 20 Ağustos 2020 tarihinde Tomsk şehrinden Moskova’ya yolculuk yaptığı sırada uçakta fenalaşmıştı. Sibirya’dan Moskova’ya dönüşü sırasında uçakta rahatsızlanan 44 yaşındaki Rus muhalif lider Aleksey Navalnıy’ın çayına karıştırılan bir maddeyle zehirlendiği iddia edilmişti. Muhalif lideri taşıyan uçak Omsk’a acil iniş yaptıktan sonra Navalnıy bilinci kapalı bir şekilde ambulansla alınarak hastaneye kaldırıldı. Muhalefet, Aleksey Navalnıy’ın Kremlin tarafından zehirlendiği kanaatinde.

Navalnıy, ailesinin ve yakınlarının talebi sonrası 22 Ağustos 2020 tarihinde Almanya’nın başkenti Berlin’e götürüldü. Almanya Başbakanı Angela Merkel, Navalnıy’ın zehirlenerek susturulmaya çalışıldığını ifade etti. NATO ve Avrupa Birliği (AB), Rusya’dan Navalnıy’ın zehirlenmesi ile ilgili ayrıntılı bir soruşturma yürütmeye talep ederken, Rusya Navalnıy’ın zehirlenmesiyle ilgili suçlamaları reddetti. Alman hükumeti, Berlin’de tedavisi devam eden Rus muhalif Aleksey Navalnıy’ın kesinlikle zehirlendiğini açıkladı. Hükumet Sözcüsü Steffen Seibert, 2 Eylül 2020 tarihinde sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, Navalnıy’ın Noviçok grubuna ait bir maddeyle zehirlendiği gösteren tartışmasız kanıtlara ulaşıldığını belirtti. Zehirlenme olayını Navalnıy’a yapılan bir saldırı olarak nitelendiren Seibert, Alman hükumetinin bunu sert bir şekilde kınadığını kaydetti.

Daha sonra, Fransa ve İsveç’ten iki uluslararası laboratuvar, Navalnıy’ın Noviçok klasmanındaki kimyasal bir maddeyle zehirlendiğini doğruladı. Navalnıy, 22 Eylül’de tedavi gördüğü hastaneden taburcu edildi.
Ülkedeki yolsuzluklara karşı verdiği mücadeleyle bilinen eski avukat Navalnıy, Kremlin önünde düzenlediği protestolarla tanınıyor. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, sık sık cezaevine giren Aleksey Navalnıy’y 2012-2014 yıllarında cezaevinde kalırken, Moskova’yı insan hakları ihlalinden suçlu bulmuştu. Mahkeme Navalnıy’ın politik saiklerle içeride tutulduğuna hükmetmişti. Tedavi gördüğü Almanya’dan döner dönmez, Moskova’da havalimanında gözaltına alınan Rus muhalif Aleksey Navalnıy hakkında 18 Ocak tarihinde tutuklama kararı alındı.
Rusya Federal Cezaevi Servisinin talebi üzerine Navalnıy aleyhinde açılan dava 2 Şubat tarihinde Moskova Şehir Mahkemesinde görüldü. Rus muhalif Aleksey Navalnıy’ın 3,5 yıllık ertelenmiş hapis cezası, adli kontrol şartlarını yerine getirmediği gerekçesiyle normal hapis cezasına çevrildi. Son olarak Navalnıy’ın 3,5 yıllık ertelenmiş hapis cezasının, normal hapis cezasına çevrilmesi için yapılan itiraz 20 Şubat 2021 tarihinde reddedildi.