Navalnıy'ın kurduğu Yolsuzlukla Mücadele Vakfı Rusya tarafından tasfiye edildi

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
02 Eylül 2021, 15:26
Ayyıldız Huri Kaptan
02 Eylül 2021, 15:26

Rusya’da muhalif Aleksey Navalnıy’nın kurduğu Yolsuzlukla Mücadele Vakfı (FBK) tasfiye edildi. Moskova Şehir Mahkemesince, Rus muhalif Navalnıy ile bağlantısı olan kuruluşları aşırılık yanlısı ilan edilerek bu kuruluşların faaliyetleri yasaklanmıştı.

Rusya Adalet Bakanlığı, 2019 yılında Rus muhalif Aleksey Navalnıy tarafından kurulan Yolsuzlukla Mücadele Vakfını ülke dışından finanse edildiği gerekçesiyle “yabancı ajan” statüsüne almıştı. Moskova Şehir Mahkemesi, Rus muhalif Aleksey Navalnıy ile bağlantısı olan kuruluşları aşırılık yanlısı ilan ederek bu kuruluşların faaliyetlerini yasaklamıştı. Rusya Federal Vergi Servisi tarafından duyurulan habere göre, kar amacı gütmeyen Yolsuzlukla Mücadele Vakfı (FBK), mahkeme kararıyla 31 Ağustos 2021 tarihinde tasfiye edildi.

RUS MUHALİF NAVALNIY’IN DERNEĞİNE KAPATMA KARARI

Rus muhalif Navalny'e yakın kuruluşların 'aşırılık' suçlamasıyla  yasaklanması istendi | Euronews

Rus mahkemesi, 9 Haziran’da Navalnıy ile bağlantılı kuruluşları aşırılık yanlısı ilan etti. İlgili kurumların faaliyetlerine yönelik yasak kararı hemen yürürlüğe girdi. Navalnıy, bu kuruluşların faaliyetlerinin yasaklanması üzerine 2020’de vakfı kapattığını duyurdu ve yeni bir hukuki yapılanmayla burayı yeniden açtı. Rus yetkililer ise kuruluşu yeniden “yabancı ajan” statüsüne aldı. Rus Mahkemesi, Yolsuzlukla Mücadele Vakfı ve Navalnıy Karargahları ile ilgili alınan kararların hemen yürürlüğe girmesine hükmetti. Öte yandan, Yolsuzlukla Mücadele Vakfının avukatı Valeriya Vetoşkina, 9 Haziran’da 2021 tarihinde, verilen karara 10 gün içinde itiraz edeceklerini açıklamıştı.

RUS MUHALİF POLİTİKACI ALEKSEY NAVALNIY OLAYI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in en önemli rakibi olarak kabul edilen Navalnıy, 20 Ağustos 2020 tarihinde Tomsk şehrinden Moskova’ya yolculuk yaptığı sırada uçakta fenalaşmıştı. Sibirya’dan Moskova’ya dönüşü sırasında uçakta rahatsızlanan 44 yaşındaki Rus muhalif lider Aleksey Navalnıy’ın çayına karıştırılan bir maddeyle zehirlendiği iddia edilmişti. Muhalif lideri taşıyan uçak Omsk’a acil iniş yaptıktan sonra Navalnıy bilinci kapalı bir şekilde ambulansla alınarak hastaneye kaldırıldı. Muhalefet, Aleksey Navalnıy’ın Kremlin tarafından zehirlendiği kanaatinde.

Navalnıy, ailesinin ve yakınlarının talebi sonrası 22 Ağustos 2020 tarihinde Almanya’nın başkenti Berlin’e götürüldü.
Almanya Başbakanı Angela Merkel, Navalnıy’ın zehirlenerek susturulmaya çalışıldığını ifade etti. NATO ve Avrupa Birliği (AB), Rusya’dan Navalnıy’ın zehirlenmesi ile ilgili ayrıntılı bir soruşturma yürütmeye talep ederken, Rusya Navalnıy’ın zehirlenmesiyle ilgili suçlamaları reddetti.

Alman hükumeti, Berlin’de tedavisi devam eden Rus muhalif Aleksey Navalnıy’ın kesinlikle zehirlendiğini açıkladı. Hükumet Sözcüsü Steffen Seibert, 2 Eylül 2020 tarihinde sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, Navalnıy’ın Noviçok grubuna ait bir maddeyle zehirlendiği gösteren tartışmasız kanıtlara ulaşıldığını belirtti. Zehirlenme olayını Navalnıy’a yapılan bir saldırı olarak nitelendiren Seibert, Alman hükumetinin bunu sert bir şekilde kınadığını kaydetti.
Daha sonra, Fransa ve İsveç’ten iki uluslararası laboratuvar, Navalnıy’ın Noviçok klasmanındaki kimyasal bir maddeyle zehirlendiğini doğruladı. Navalnıy, 22 Eylül’de tedavi gördüğü hastaneden taburcu edildi.

Ülkedeki yolsuzluklara karşı verdiği mücadeleyle bilinen eski avukat Navalnıy, Kremlin önünde düzenlediği protestolarla tanınıyor. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, sık sık cezaevine giren Aleksey Navalnıy’y 2012-2014 yıllarında cezaevinde kalırken, Moskova’yı insan hakları ihlalinden suçlu bulmuştu. Mahkeme Navalnıy’ın politik saiklerle içeride tutulduğuna hükmetmişti. Tedavi gördüğü Almanya’dan döner dönmez, Moskova’da havalimanında gözaltına alınan Rus muhalif Aleksey Navalnıy hakkında 18 Ocak tarihinde tutuklama kararı alındı.

Rusya Federal Cezaevi Servisinin talebi üzerine Navalnıy aleyhinde açılan dava 2 Şubat tarihinde Moskova Şehir Mahkemesinde görüldü.
Rus muhalif Aleksey Navalnıy’ın 3,5 yıllık ertelenmiş hapis cezası, adli kontrol şartlarını yerine getirmediği gerekçesiyle normal hapis cezasına çevrildi.