NATO, Rusya'nın anlaşma teklifine yazılı yanıtını verdi

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
27 Ocak 2022, 09:38
Ayyıldız Huri Kaptan
27 Ocak 2022, 09:38

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya’nın güvenlik garantileri konulu anlaşma teklifine yazılı karşılığı ilettiklerini açıkladı. Stoltenberg, Rusya ile gerçek bir diyaloğa hazır olduklarını ifade ederek, Rusya’nın başka ülkelere karşı zor kullanmaması çağrısında bulundu.

Rusya, ABD ve NATO’ya aralık ayında ilettiği güvenlik garantileri konulu anlaşma tekliflerinde, NATO’nun genişlemesinden vazgeçilmesine dair taahhüt istemişti. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, dün düzenlediği basın toplantısında, “NATO, Rusya’ya yazılı tekliflerini iletmiştir. Bunu ABD ile paralel şekilde yaptık.” dedi. NATO Genel Sekreteri, anlaşmazlıkların diyalog ve diplomasi yoluyla çözülmesi gerektiğini vurgulayarak, NATO ve Rusya’nın Moskova ve Brüksel’deki ofislerini karşılıklı olarak yeniden açmalarını tavsiye etti. Stoltenberg, Rusya ile gerçek bir diyaloğa hazır olduklarını ifade ederek, Rusya’nın başka ülkelere karşı zor kullanmaması uyarısında bulundu. Stoltenberg, her ülkenin kendi güvenlik düzenlemelerini seçme hakkı olduğunu yineleyerek Rusya’ya Ukrayna, Gürcistan ve Moldova’daki askerlerini çekme çağrısı yaptı.

NATO: VİYANA BELGESİNİ YENİLEMELİYİZ

Stoltenberg, risklerin azaltılması, şeffaflık ve silahların kontrolü konularında görüşmeler istediklerini belirterek, “İlk adım olarak NATO-Rusya Konseyinde tatbikatlar ve nükleer politikalar hakkında karşılıklı bilgilendirmeler teklif ediyoruz. Ayrıca askeri şeffaflık konusunda Viyana Belgesini yenilemeliyiz.” dedi.

Nükleer silahlar, orta ve kısa menzilli füzeler dahil olmak üzere silahların kontrolü hakkında da ciddi bir diyalog istediklerini aktaran Stoltenberg, “Tüm müttefikleri ve Rusya’yı, NATO-Rusya Konseyinde bütün konuları detaylıca ele almaya davet ettim. Müttefikler en kısa zamanda görüşmeye hazırdır.” ifadesini kullandı.

RUSYA’YA UKRAYNA’YA SALDIRMASI İHTİMALİNE UYARI

Stoltenberg, NATO’nun “açık kapı” politikasına devam edeceğini, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırması halinde bunun ağır bedeli olacağını da yineledi.

RUSYA’NIN GÜVENLİK GARANTİLERİ TEKLİFLERİ NEDİR?

Rusya, ABD ve NATO’ya aralık ayında ilettiği güvenlik garantileri konulu anlaşma tekliflerinde, NATO’nun genişlemesinden vazgeçilmesine dair taahhüt istemişti.
ABD’nin eski Sovyetler Birliği ülkelerinde ve NATO üyesi olmayan ülkelerde askeri üs kurmaması, herhangi bir askeri faaliyette bulunmak için bu ülkelerin altyapısını kullanmaması ve bu ülkelerle askeri iş birliği yapmaması talepleri de taslak anlaşma metinlerinde yer alıyor.

AA’nın aktardığı habere göre Rusya’nın teklifinde, nükleer silahların ülkelerin kendi toprakları dışında konuşlandırılmaması ve ulusal topraklar dışında konuşlandırılan bu tür silahların geri çekilmesine yönelik maddeler de bulunuyor.