NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Rusya'nın saldırgan bir tavır sergilediğini belirtti

Güncel
Ozan Barış Erim
22 Mart 2021, 22:11
Ozan Barış Erim
22 Mart 2021, 22:11

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Stoltenberg, ABD Başkanı Biden’ın Rusya Devlet Başkanı Putin’e “katil” demesi üzerine sorulan soruya, “Rus devletinin eylemlerinin sorumlusu tabii ki Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’dir. Saldırgan bir tavır modeli görüyoruz.” dedi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, 23 Mart 2021 tarihinde başlayacak ve iki gün sürecek olan NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı’ndan önce gazetecilerin sorularını yanıtladı. Putin’e katil ifadesini kullanıp kullanmayacağı sorulan Stoltenberg, Rusya’nın son yıllarda Gürcistan ve Ukrayna’ya karşı saldırgan bir tavır sergilediğini, NATO müttefiklerinin iç siyasi süreçlerine müdahale ettiğini ve ülkedeki muhaliflere baskı uyguladığını belirtti.

STOLTENBERG: RUSYA’NIN TÜM YAPTIKLARINDAN PUTİN SORUMLU

Stoltenberg, Rusya’nın eylemlerinin sorumlusunun Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin olduğunun altını çizerek, “Hepsi bu değil. Rus devletinin eylemlerinin sorumlusu tabii ki Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’dir. Saldırgan bir tavır modeli görüyoruz. Bunlara muhaliflerin öldürülmesi ve cinayet girişimleri dahil. NATO’da ayrıca Rusya’nın Afganistan’daki NATO askerlerinin öldürülmesi için ödül koyduğuna yönelik haberlerden de endişeliyiz. Bütün bunların hepsi kabul edilebilir davranış modeli değil. Biz sağlam ve güçlü durmaya devam edeceğiz. Aynı zamanda caydırıcılık, savunma ve bunun yanında diyalog içeren çift yönlü yolu takip edeceğiz.” dedi.

NATO SAVUNMASINDA TÜRKİYE KRİTİK ÖNEME SAHİP

Avrupa’nın savunmasında NATO’nun önemine dikkat çeken Stoltenberg, “Bu kısmen para meselesi ama aynı zamanda coğrafyayla da ilgili. Kuzeyde İzlanda, güneyde Türkiye, batıda tabii ABD, Kanada ve İngiltere. Bu ülkelerin hepsi Avrupa’nın korunması ve savunması için kritik önemde.” ifadesini kullandı.