NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: NATO, Ukrayna'ya daha çok destek verecek

Güncel
Ömer Kaya
24 Mart 2022, 23:56
Ömer Kaya
24 Mart 2022, 23:56

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO Liderler Zirvesi sonrasında basın açıklaması yaptı. Rusya’nın işgal girişimlerine karşı mücadele veren Ukrayna’ya askeri ekipmanlar başta olmak üzere çok çeşitli alanlarda güçlü destek vereceğini kaydetti. Stoltenberg, NATO liderlerinin Rusya’ya destek vermemesi konusunda Çin’e çağrı yaptığını, NATO’nun savunma bütçe taahhütlerini artıracağını, Rusya’ya karşı yaptırımlarının devam edeceğini bildirdi.

NATO Olağanüstü Liderler Zirvesi, Belçika’nın başkenti Brüksel’de Ukrayna-Rusya gündemi ile toplandı. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, görüşmelerin ardından basın toplantısı düzenledi. Stoltenberg burada bir dizi konuyla alakalı açıklamalarda bulundu:

NATO UKRAYNA’YA DAHA ÇOK DESTEK SAĞLAYACAK

NATO liderlerinin, Ukrayna’ya daha fazla destek konusunda anlaştığını belirten Jens Stoltenberg, “Meşru müdafaa haklarını gerçekleştirebilmeleri ve kullanmaları için savunmalarımızı ve savunma desteğini arttıracağız. Tanksavar, hava savunma sistemleri ve dron yardımında bulunulacağız” dedi. Bunun yanı sıra finansal ve insani yardımlar gerçekleştirileceğini söyleyen Jens Stoltenberg, “Ukrayna’ya kimyasal, radyolojik, biyolojik ne nükleer tehditlere karşı da savunma ekipmanları sağlayacağız. Bunlar korunma ve tıbbi yardımın yanı sıra kriz yönetimini de içerecek. Elimizde gelen her şeyi yaparak Ukrayna’ya destek olmayı sürdürmeye kararlıyız” şeklinde konuştu.

ÇİN, RUSYA’YA DESTEK VERMEMELİ

Toplantıda Çin’in savaştaki rolünün ele alındığını, Nato liderlerinin Çin’e çağrıda bulunduğunu aktaran Genel Sekreter Stoltenberg, “Nato liderleri, Rusya’ya destek olmaması konusunda çağrıda bulundular. Çin, Rusya’ya ekonomik ve askeri yardımda bulunmamalı. Çin dikkate değer nüfuzunu Rusya’nın barışçıl çözüme ulaşması için kullanmalı” ifadelerini kullandı. Jens Stoltenberg ayrıca “Burada Çin’e verdiğimiz mesaj dünyanın geri kalanına katılmaları. Net bir şekilde Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik vahşi savaşını kınamaları. Bunun yanı sıra Rusya’ya ne ekonomik ne de askeri destek vermemeleri çağrısında bulunuyoruz” ifadelerini kullandı.

NATO SAVUNMA BÜTÇE TAAHHÜTLERİNİ ARTIRACAK

NATO’nun demokrasi, barış, istikrar ve refahın Avrupa’da yayılması için önemli rol oynadığına dikkat çeken Jens Stoltenberg, Rusya’nın işgalinin başladığı 1 aydır Avrupa’daki güvenlik gerçekliğinin büyük oranda değiştiğine vurgu yaptı. “Biz de buna karşılık veriyoruz ama güvenlik bedava olmuyor. Daha fazlasını yapmanın da maliyeti artacaktır” diyen Jens Stoltenberg, “Bu sebeple NATO Liderleri savunma yatırımlarını arttırmakta anlaştı. Bugün yeni planlarla birlikte, savunma planlarınız da harcamalarını da arttırmaktan memnuniyet duyuyorum” şeklinde konuştu.

RUSYA’YA YAPTIRIMLAR DEVAM EDECEK

Rusya’ya yönelik yaptırımları uygulamaya devam edeceğini belirten Jens Stoltenberg “Rusya’ya görülmemiş yaptırımlar uygulamaya devam edeceğiz, caydırıcılığımızı ve savunmamızı güçlendirmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

SAVAŞ NOTA İLE RUSYA ARASINDA SAVAŞA DÖNÜŞMEMELİ

Bu savaşın Ukrayna sınırlarını aşarak NATO ve Rusya arasında topyekün bir savaşa dönüşmemesi gerektiğine vurgu yapan Jens Stoltenberg, “Bu sebeple NATO müttefikleri Ukrayna’ya asker gönderilmemesi konusunda bir kez daha anlaştı. Çünkü bu Rusya ile savaşa hazır olmak anlamına gelecektir” dedi.