NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: İsveç ve Finlandiya’nın davet kararıyla ilgili resmi imzalar atılacak

Haberler
qha muhabir
30 Haziran 2022, 22:09
qha muhabir
30 Haziran 2022, 22:09

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Madrid’deki zirvenin kapanış konuşmasında, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya davet kararıyla ilgili resmi imzaların 5 Temmuz 2022’de dışişleri bakanları toplantısında atılacağını duyurdu.

Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütünün (NATO), Madrid’de gerçekleştirilen iki oturumluk Liderler Zirvesi’nin sonunda NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg kapanış konuşması yaptı. Stoltenberg, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya davet kararıyla ilgili resmi imzaların 5 Temmuz 2022’de Dışişleri Bakanları toplantısında atılacağını duyurdu.

NATO UKRAYNA’YA DESTEĞİNİ SÜRDÜRÜYOR

Stoltenberg, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelik süreçleriyle ilgili Rusya’nın atacağı adımlara karşı her türlü değişime hazır olduklarını kaydetti. Öte yandan Ukrayna’daki savaşa değinen Stoltenberg, “Ukrayna’da gördüklerimiz Rusya’nın tam olarak bu savaşa yoğunlaşmış durumda olduğunu gösteriyor. Bu mesajı not aldık” ifadesini kullandı.

Genel Sekreter Stoltenberg, Ukrayna’daki Rus saldırılarıyla ilişkili olarak NATO Mukabele Gücünün artırılacağını açıklamıştı. Stoltenberg, “Rusya ile NATO arasında bir savaş olabileceğini, bunun yıkıcı ve çok daha kötü sonuçları olabileceğini biliyoruz” dedi. Stoltenberg Ukrayna’da, 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana görülmemiş bir kriz ve savaş olduğunu belirtti.

RUSYA KÜRESEL GIDA KRİZİNE YOL AÇIYOR

Rusya’nın Ukrayna’daki tahılların ihracatını engellemesini de ele alan Stoltenberg, dünya krizi yaşadığını vurguladı. Söz konusu tahılların deniz ve kara yoluyla çıkarılması gerektiğini kaydeden Stoltenberg, “Tahıl ürünlerinin Ukrayna’dan çıkarılmasında Türkiye çok önemli bir rol oynuyor” değerlendirmesini yaptı.

Türkiye, Ukrayna’da kalan yaklaşık 20 milyon tahılın ihracatı için tahıl koridoru çalışmalarını yürüteceğini belirtti. Yakın zamanda Türkiye bu konuyu Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler ile görüşecek.