NATO Genel Sekreteri: İsveç ve Finlandiya’nın ittifaka üyeliği için onay süreci başladı

Güncel
qha muhabir
05 Temmuz 2022, 14:17
qha muhabir
05 Temmuz 2022, 14:17

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, dışişleri bakanlarıyla düzenlenen ortak basın açıklamasında, İsveç ve Finlandiya’nın ittifaka üyeliği için onay sürecinin başladığını açıkladı. İsveç ve Finlandiya resmi imzaları bugün atacak.

Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, dışişleri bakanlarıyla yaptığı ortak basın açıklamasında, İsveç ve Finlandiya’nın ittifika üyeliği için onay sürecinin başlatıldığını duyurdu. Genel Sekreter Stoltenberg, bugünün İsveç ve Finlandiya için iyi bir gün olduğunu belirtti.

Resmi imzaların bugün atılacağına işaret eden Stoltenberg, “Masanın etrafındaki 32 ulusla daha da güçlü olacağız ve on yılların en büyük güvenlik kriziyle karşı karşıyayken insanlarımız daha da güvende olacak” dedi.

İSVEÇ VE FİNLANDİYA NATO’YA ÜYE OLUYOR

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, 30 Haziran 2022’de Madrid Zirvesi’nin kapanış konuşmasında, İsveç ve Finlandiya’yı ittifak ülke olması için resmi davette bulunmuştu. Türkiye, İsveç ve Finlandiya’nın NATO ‘ya üyelik sürecindeki karara olumlu bakmamıştı. Ülkelerin PYD/YGP ve FETÖ’ye çok açık ve net bir şekilde destek verdiğini belirterek, üyeliği onaylamamıştı. Madrid Zirvesi’nden önce İsveç ve Finlandiya terör eylemlerine destek vermeyeceğine taahhütte bulunarak Türkiye ile Üçlü Muhtıra imzaladı. Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu dün yaptığı açıklamada, “İsveç ve Finlandiya imzaladıkları belgeye uymak zorunda. Taahhüde uydukları taktirde Meclis’te onaylanır” demişti. Gözler İsveç ve Finlandiya’nın üzerindeyken, 30 NATO üyesi ülkenin onayı gerekiyor.