NATO'dan İsveç ve Finlandiya'yı ittifaka resmi olarak davet etme kararı!

Güncel
qha muhabir
29 Haziran 2022, 19:48
qha muhabir
29 Haziran 2022, 19:48

Madrid’de gerçekleşen NATO Liderler Zirvesi’nin bugünkü oturumunda İsveç ve Finlandiya’nın üyelik süreci ele alındı. Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya ile imzaladığı ortak muhtıradan sonra NATO, her iki ülkeyi üye olmaları için davet etme kararı aldı. Zirve’nin ardından yayımlanan bildiride, “Bugün Finlandiya ve İsveç’i NATO üyeleri olmaya davet etme kararı aldık ve katılım protokollerini imzalama konusunda anlaştık. İttifaka her katılımda müttefiklerin meşru güvenlik endişelerinin karşılanması hayati önem taşımaktadır. Türkiye, Finlandiya ve İsveç arasındaki üçlü muhtırayı memnuniyetle karşılıyoruz” ifadelerine yer verildi.

İspanya’nın başkenti Madrid’de başlayan NATO Liderler Zirvesi’nde bugün İsveç ve Finlandiya’nın üyelik süreci ve Ukrayna-Rusya Savaşı başlıca gündem maddelerinden biri oldu. Zirve’nin ardından İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine davet için bildiri yayımlandı.

İSVEÇ VE FİNLANDİYA NATO’YA ÜYE OLUYOR

İttifaklardan, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üye olmaları için davet alındığı belirtilen bildiride şu ifadelere yer verildi:

“Bugün Finlandiya ve İsveç’i NATO üyeleri olmaya davet etme kararı aldık ve katılım protokollerini imzalama konusunda anlaştık. İttifaka her katılımda müttefiklerin meşru güvenlik endişelerinin karşılanması hayati önem taşımaktadır. Türkiye, Finlandiya ve İsveç arasındaki üçlü muhtırayı memnuniyetle karşılıyoruz. Finlandiya ve İsveç’in katılımı bu ülkeleri daha güvenli, NATO’yu daha güçlü ve Euro-Atlantik bölgesini daha emniyetli yapacak. Katılım süreci dahil olmak üzere Finlandiya ve İsveç’in güvenliği ittifak için doğrudan önem taşımaktadır”

İSVEÇ VE FİNLANDİYA, TÜRKİYE’NİN GÜVENLİK ENDİŞESİNİ BİTİRECEK Mİ?

Türkiye Cumhuriyeti, İsveç ve Finlandiya’nın terör örgütlerine açıkça destek vermesi gerekçesiyle üyelik başvurusuna sıcak bakmamıştı. İsveç ve Finlandiya’nın, NATO üyesi olabilmesi için 30 müttefikin onayını alması gerekiyor.

NATO Liderler Zirvesi öncesinde 28 Haziran 2022’de bir araya gelen NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Türkiye, İsveç ve Finlandiya’nın bulunduğu dörtlü zirvede, İsveç ve Finlandiya, Türkiye ile üçlü muhtıra imzaladı. İsveç ve Finlandiya, dün gerçekleştirilen toplantıda Türkiye’nin terörizmle mücadelesinde tam destek vereceklerini açıkladı.

NATO LİDERLER ZİRVESİ’NDE UKRAYNA’YA DESTEK

Bildiride liderler, birlik ve destek mesajı vererek Ukrayna’ya yönelik geniş çaplı işgal girişimi başlatan Rusya’yı şiddetle kınadı. Ukrayna’daki insani duruma işaret edilen bildiride, Rusya’nın Ukrayna’daki can kayıplarından sorumlu olduğu ve hesap sorulacağı belirtildi. Öte yandan bildiride, Rusya’nın kasıtlı olarak gıda ve enerji krizine yol açtığı vurgulandı. Zirvede, Ukrayna için destek paketi üzerinde anlaşmaya varıldı.