Moldova'da, Moskova'nın propagandasına engel: Rus televizyonu yasaklandı

Güncel
Manas
04 Haziran 2022, 19:17
Manas
04 Haziran 2022, 19:17

Moldova Cumhuriyeti’nde Rusya televizyonunu yasaklayan yasa kabul edildi. Moldova Cumhurbaşkanlığı Basın Servisi’nden yapılan açıklamada, “Avrupa Sınır Ötesi Televizyon Sözleşmesi’ni onaylamamış ülkelerden bilgi, paylaşım, askeri ve siyasi içerikli televizyon ve radyo programlarının yayınlaması yasaklanıyor.” denildi.

Moldova Cumhuriyeti Parlamentosu 2 Haziran 2022 tarihinde, yanlış bilgiyle mücadeleyi amaçlayan bilgi alanının güvenliğine ilişkin bir yasa çıkardığını bildirdi. Moldova Cumhuriyeti Parlamentosu tarafından kabul edilen yasaya göre, Moldova’da medya artık Rusya televizyon kanallarının yanı sıra birçok ülkeden yayın yapılmayacağı aktarıldı.

MOLDOVA’DA GÜVENLİK NEDENİYLE RUS TELEVİZYON KANALLARI YASAKLANDI

Moldova Cumhurbaşkanlığı Basın Servisi, konuyla ilgili, “Kabul edilen yasa, medya hizmet sağlayıcılarının ve dağıtımcılarının Avrupa Sınır Ötesi Televizyon Sözleşmesi’ni onaylamamış ülkelerden bilgi, bilgi-analitik, askeri ve siyasi içerikli televizyon ve radyo programları yayınlamasını yasaklıyor. Fakat militarist çağrışım içermeyen film, müzik ve eğlence programları yasaya dahil değildir.” diye belirtildi.

Buna ek olarak, Moldova medyasının herhangi bir menşe ülkenin askeri saldırganlığını haklı çıkaran, savaş suçlarını reddeden veya nefreti körükleyen programları yayınlaması da yasaklandığı bilgisine yer verildi. Yasanın ihlali durumunda, 100 Bin Moldova Leyi (Moldova para birimi) (86.122,30 Türk Lirası) para cezasına çarptırılacağı da belirtildi.