Moldova Cumhurbaşkanı Sandu, Ukrayna’yı ziyaret etti

Güncel
qha muhabir
27 Haziran 2022, 19:30
qha muhabir
27 Haziran 2022, 19:30

Moldova Cumhurbaşkanı Maia Sandu, Ukrayna’nın Borodyanka, Buça ve İrpin kentlerini ziyaret ederek, Rus ordusunun işlediği savaş suçu kanıtlarını inceledi. Bölgedeki savaş tanıklarını dinleyen Moldova Cumhurbaşkanı Sandu, “Bu çatışmada işlenen haksız suçları soruşturmaya ve cezalandırmaya çağırıyoruz” dedi.

Moldova Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Maia Sandu, Moldova ve Ukrayna’nın Avrupa Birliğine (AB) aday ülke statüsü almasının ardından Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’ın (Volodimir Zelenski) daveti üzerine Kıyiv’i ziyaret etti. Savaşın başından bu yana ilk kez resmi ziyarette bulunan Moldova Cumhurbaşkanı Sandu, işgalci Rus birliklerinin savaş suçu işlediği ve katliamlara imza attığı Borodyanka, Buça ve İrpin’i gezdi.

Sandu, Ukrayna’daki savaş suçlarına ilişkin, “Ekonomik bedeli ne olursa olsun, siyasi bedeli ne olursa olsun savaşı durdurmak zorundayız ve bu tür vahşetlerin bir daha asla tekrarlanmamasını sağlamalıyız” dedi. Sandu, savaş tanıklarının anlattıklarını “yürek kıran” olarak nitelendirdi.

MAİA SANDU: CESUR UKRAYNA HALKININ YANINDAYIZ!

Sandu, “Moldova Cumhuriyeti, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik askeri saldırganlığını ilk günden itibaren kınadı ve uluslararası toplumu barışı sağlamak için mümkün olan her şeyi yapmaya, bu çatışmada işlenen haksız suçları soruşturmaya ve cezalandırmaya çağırıyoruz. Özgürlükleri ve Avrupa’nın özgürlüğü için savaşan cesur Ukrayna halkının yanındayız. Ukrayna’nın geleceği özgür dünyada, büyük Avrupa ailesinde” dedi.

Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Sandu, “Bu hayal bile edilemeyecek bir trajedi ve yürekten, özverili cesur Ukrayna halkına barış, özgürlük, refah ve kendi seçtikleri bir yaşam diliyoruz” ifadelerine yer verdi.