Moğolistan'ın yeni cumhurbaşkanı Ukhnaagiin Khurelsukh oldu

Güncel
Ozan Barış Erim
10 Haziran 2021, 09:50
Ozan Barış Erim
10 Haziran 2021, 09:50

İktidardaki Moğol Halk Partisinin Genel Başkanı ve ülkenin eski Başbakanı Ukhnaagiin Khurelsukh, Moğolistan’ın yeni cumhurbaşkanı oldu. Moğolistan Seçim Kurulunun açıkladığı, kesin olmayan sonuçlara göre Ukhnaagiin Khurelsukh, yaklaşık 1 milyon 75 bin seçmenin oy kullandığı seçimde, 820 binden fazla oy aldı.

Moğolistan’da yapılan cumhurbaşkanlığı seçimini, Moğol Halk Partisi Genel ve ülkenin eski Başbakanı Ukhnaagiin Khurelsukh kazandı. AA’nın aktardığına göre, Moğolistan Seçim Kurulunun açıkladığı kesin olmayan sonuçlara göre, Khurelsukh, yaklaşık 1 milyon 75 bin seçmenin oy kullandığı seçimde, 820 binden fazla oy aldı. Oy sayımını diğer iki adaydan açık farkla önde götüren 52 yaşındaki Khurelsukh, bu sonuçla zaferini ilan etti.

KHURELSUKH: MOĞOLİSTAN İÇİN ELİMDEN GELENİN EN İYİSİNİ YAPACAĞIM

Khurelsukh, sonuçların ardından yaptığı açıklamada, “İnsanlar bana güvenini gösterdi, ben de Moğolistan için elimden gelenin en iyisini yapacağım.” dedi. Cumhurbaşkanlığına aday olabilmek için ocak ayında başbakanlık görevinden istifa eden Khurelsukh, seçimde muhalefetteki Demokrat Partinin eski Genel Başkanı Sodnomzunduin Erdene ve eski milletvekili Dangaasurengiin Enkhbat’a karşı yarıştı.