MHP'nin Şuşa’ya yaptıracağı okul projesinden vazgeçildi

Eğitim
Ayyıldız Huri Kaptan
29 Mayıs 2021, 17:25
Ayyıldız Huri Kaptan
29 Mayıs 2021, 17:25

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesinde Ermeni işgalinden kurtarılan Şuşa kentinde yaptırılacak olan ve projesi tamamlanan okulun projesinden vazgeçildiğini duyurdu. Projenin, Azerbaycan yönetimince iptal edildiğini açıklayan Bahçeli, “Hassasiyeti malum olan konuyla ilgili keyfiyeti aziz milletimizin bilgi ve takdirine bilavasıta sunuyorum.” dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 16 Ocak 2021 tarihinde sosyal medyadan yaptığı bir açıklamayla, Karabağ zaferinin ardından Azerbaycan’ın düşünce ve sanat hayatında önemli bir yeri bulunan, Şuşa’ya Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı’nın girişimiyle yapılacak dokuz derslikli bir okul projesi duyurmuştu. Bahçeli, aynı zamanda Azerbaycan Ulusal Marşı’nın bestecisi ve Şuşa doğumlu merhum Üzeyir Hacıbeyli’nin adını vermeyi planladıkları ve projesi tamamlanan okulun, Azerbaycan yönetimince uygun görülülmeyerek yeni ve farklı bir okul projesi hazırlandığını açıkladı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin bugün Twitter hesabından konuya ilişkin yaptığı duyuru şöyle:

“16 Ocak 2021 tarihinde sosyal medyadan yaptığım bir açıklamayla, Karabağ zaferinin ardından Azerbaycan’ın düşünce ve sanat hayatında mümtaz bir yeri bulunan Şuşa’ya Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı’nın girişimiyle dokuz derslikli bir okul yapmayı taahhüt etmiştik.
Bu kapsamda projemizi hazırlamış ve kamuoyuyla paylaşmıştık. Yapmayı hedeflediğimiz okula Azerbaycan Ulusal Marşı’nın bestecisi ve Şuşa doğumlu merhum Üzeyir Hacıbeyli’nin adını vermeyi düşünmüştük. Söz konusu okulun temel atma günü olarak da 30 Ocak 2021’i planlamıştık.

“AZERBAYCAN YÖNETİMİ PROJEYİ UYGUN GÖRMEDİ”

Ancak Azerbaycan yönetimi, bizim bu projemizi uygun görmeyerek yeni ve farklı bir okul projesi hazırlamıştır. Elbette bu tasarruf en tabii haklarıdır, bize de saygı duymaktan başka bir seçenek kalmayacaktır.

BAHÇELİ: PARALAR AYNISIYLA İADE EDİLECEK

Milliyetçi Hareket Partisi Şuşa’ya yaptıracağı okul projesinden bu gelişmeler dolayısıyla vazgeçmiştir. Okul yapımına destek veren kardeşlerimizden yardım ve bağış adı altında toplanan paralar da gecikmeksizin ve aynısıyla iade edilecektir.
Hassasiyeti malum olan konuyla ilgili keyfiyeti aziz milletimizin bilgi ve takdirine bilavasıta sunuyorum.”

ŞUŞA ÜZEYİR HACIBEYLİ OKULU YARDIM KAMPANYASI