MGK toplantısında gündem Ukrayna tahıl koridoru ve Suriye operasyonu

Güvenlik
Ömer Kaya
21 Temmuz 2022, 12:22
Ömer Kaya
21 Temmuz 2022, 12:22

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı Tahran’daki Astana Yedinci Üçlü Zirve Toplantısının ardından gözler bugünkü Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Toplantısı’na çevrildi. Bugün Beştepe’de gerçekleştirecek toplantıda ana gündem maddeleri; tahıl koridoru çalışmaları ve Suriye’nin kuzeyinde planlanan operasyon olacak.

Türkiye Cumhuriyeti Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında bugün Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Toplantısı yapılacak. Beştepe’deki toplantının ana gündem maddesi terörle mücadele ve Suriye’nin kuzeyine yönelik harekat hazırlıkları olacak. Toplantıda, Suriye’nin kuzeyindeki güvenli bölgelerin genişletilmesi üzerinde durulacak. Yurt içindeki Eren Abluka operasyonları ile Irak’ın kuzeyindeki Pençe operasyonlarında gelinen son durum da görüşülecek.

TAHIL KORİDORU ÇALIŞMALARI ELE ALINACAK MI?

Öte yandan, MGK toplantısında, Ukrayna-Rusya Savaşı ile tahıl koridoru oluşturulması için Türkiye öncülüğünde devam eden müzakereler ele alınacak ve bu konuda izlenecek yol haritası belirlenecek. 13 Temmuz 2022’de Birleşmiş Milletler(BM) çatısı altında Ukrayna, Türkiye, Rusya askeri heyetleri tahıl koridoru hususu için İstanbul’da bir araya gelmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tahran dönüşünde basın mensuplarına yaptığı açıklamada, bu hafta içinde heyetlerin tekrardan bir araya geleceğini ifade etti. Erdoğan, bu kapsamda tahıl koridoru çalışmalarının önümüzdeki günlerde başlayacağını dile getirdi.

İSVEÇ VE FİLANDİYA’NIN NATO ÜYELİĞİ

Toplantıda İsveç ve Finlandiya ile imzalanan mutabakat ile ilgili değerlendirmeler yapılacak. Geride kalan 1 aylık sürede iki ülkenin mutabakattaki maddelere uyup uymadığına bakılacak. Diğer taraftan, Irak, Libya, Kafkasya, Ege ve Doğu Akdeniz’deki gelişmeler de konuşulacak.