Mevlüt Çavuşoğlu: PKK/YPG’ye destek veren Finlandiya ve İsveç’in NATO üyesi olmasına karşıyız

Güncel
qha muhabir
15 Mayıs 2022, 12:42
qha muhabir
15 Mayıs 2022, 12:42

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NATO Dışişleri Bakanlığı Gayrıresmi toplantısı öncesinde Finlandiya ve İsveç’in olası NATO üyeliği hakkında konuştu. Finlandiya ve İsveç’in NATO üyesi olmasını desteklemediklerini vurgulayan Bakan Çavuşoğlu, “PKK/YPG terör örgütünü destekleyen ülkeler bizlerin müttefik ülkesi olamaz. Bu sebeple Finlandiya ve İsveç’in NATO üyesi olmasına karşıyız” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, dün NATO Dışişleri Bakanlığı toplantısı öncesi konuştu. Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) üyesi olmak için hazırlanan İsveç ve Finlandiya’ya ilişkin olarak konuşan Bakan Çavuşoğlu, ülkelerin PKK/YPG bölücü terör örgütlerine çok açık destek verdiğini vurguladı.

Çavuşoğlu, “Bu halkımızın hissiyatını olumsuz yönde etkiliyor, gözümüzün önündeki tüm uyarılara rağmen. Dolayısıyla müttefik olacak bir ülke açıkça PKK/YPG’ye her gün bize saldıran; askerlerimizi, polisimizi şehit eden, sivillerimizi şehit eden terör örgütüne destek vermemeleri gerekiyor” açıklaması yaptı.

MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU: TÜRKİYE, FİNLANDİYA VE İSVEÇ’İN NATO ÜYESİ OLMASINI İSTEMİYOR

Çavuşoğlu, “Türk halkının büyük bir kesimi bu ülkelerin üyeliklerine karşı. Çünkü bunlar PKK ve YPG’yi destekleyen ülkeler. Bizlerden bu ülkelerin üyeliklerinin önüne geçmemizi, engellememizi istiyorlar. Biz NATO müttefiklerimizle ve bu ülkelerle konuşmalıyız” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da söz konusu ülkelerin olası NATO üyeliği hakkında yaptığı değerlendirmede, “Biz şu anda İsveç ve Finlandiya ile ilgili gelişmeleri takip ediyoruz ama olumlu bir düşünce içerisinde değiliz” demişti.

FİNLANDİYA VE İSVEÇ NATO ÜYESİ OLABİLECEK Mİ?

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg Finlandiya ve İsveç’in olası NATO üyeliğine sıcak baktığını dile getirmişti. Stoltenberg bu iki ülkenin NATO üyesi olması için tüm kapıların açık olacağı vurgusu yapmıştı. Ancak üyelik kararı ittifak ülkelerin oylamalarıyla sonuçlanacak. NATO’ya üye tüm ülkeler kendi parlamentolarında oylanarak onaylama yapacak.

Finlandiya ve İsveç’in NATO üyesi olmasını destekleyen ülkeler arasında Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Almanya ve Fransa yer alıyor.