Mevlüt Çavuşoğlu Duhok'taki provokasyon hakkında konuştu: Irak makamları bu tuzağa düşmemeli

Güvenlik
Ömer Kaya
21 Temmuz 2022, 17:20
Ömer Kaya
21 Temmuz 2022, 17:20

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu dün Irak’ta gerçekleşen saldırı başta olmak üzere 19 Temmuz 2022’de İran’da düzenlenen Türkiye, Rusya ve İran devlet başkanlarının katıldığı üçlü zirveye yönelik açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, “Bu aslında Türkiye’nin terörle mücadelesini engellemek için yapılan bir girişimdir ya da saldırıdır. Irak makamlarının da bu tuzağa düşmemesi gerekiyor. Bizim açıklamamız gayet açık ortada net. Tabi ki Irak halkının acısını paylaşıyoruz. 9 tane Irak vatandaşı hayatını kaybetti. Irak ile her zaman terörle mücadelede işbirliği yapmak istediğimizi de kendilerine söylüyoruz. Açıklamalarımızda da bunu vurguluyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

Irak’ın Duhok eyaletinde dün bölücü terör örgütü PKK/YPG tarafından 20 Temmuz 2022’de düzenlenen provokatif saldırıda en az 9 kişi yaşamını yitirdi. Irak hükumeti saldırı sonrasında Türkiye Cumhuriyeti’ni suçlarken, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı olay anında tepki göstererek suçlamaları reddetti ve saldırıdan bölücü terör örgütü PKK’yı sorumlu tuttu. Bakanlık tarafından saldırıda ölenler için de taziye mesajı yayımlandı. Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu bugün TRT Haber’de 20 Temmuz 2022’de Irak’ta yaşanan gelişmelere yönelik önemli açıklamalarda bulundu.

MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU: TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİNDEN ALDIĞIMIZ BİLGİLERE GÖRE SİVİLLERE YÖNELİK BİR SALDIRI OLMADI

Bakan Çavuşoğlu, Irak tarafından saldırının Türkiye tarafından sivilleri hedef alacak şekilde yapıldığı iddiasını reddetti. Çavuşoğlu, “Türk Silahlı Kuvvetlerimizden (TSK) aldığımız bilgilere göre sivillere yönelik herhangi bir saldırı olmadı” dedi. Türkiye’nin hiçbir operasyonda sivilleri hedef almadığını ve terörle mücadeleyi uluslararası hukuka uygun bir şekilde sürdürdüklerini belirten Çavuşoğlu, haberi alır almaz açıklamalarda bulunduklarını, taziye mesajı yayımladıklarını ifade etti. Çavuşoğlu yaralıların da Irak’tan Türkiye’ye getirilerek tedavi edilebilmesi konusunda yardımcı olabileceklerini belirtti.

“IRAK HÜKUMETİ BU TUZAĞA DÜŞMESİN”

Çavuşoğlu, Irak hükumetinin sis perdesi aralanmadan Türkiye’yi suçlu göstermesine tepki gösterdi. Çavuşoğlu, “Bunlar doğru değil, Türkiye ile bir taraftan iş birliği yapacağım derken, Türkiye’ye yönelik bu tür açıklamalar doğru değil” ifadelerini kullandı. Çavuşoğlu olayın TSK ve Türkiye’nin terörle mücadeledeki başarılarına dair planlı bir provokatif eylem olduğunu belirtti. Irak’ın böyle bir tuzağa düşmemesini söyleyen Çavuşoğlu, Irak hükumetini işbirliğine davet etti. Çavuşoğlu, konuyla ilgili, “Irak ile ilişkilerimizin iyiye gittiği bir dönemde terörle mücadelemizin başarılı olduğu bir dönemde böyle bir olayın gerçekleşmesi de manidardır. Bu aslında Türkiye’nin terörle mücadelesini engellemek için yapılan bir girişimdir ya da saldırıdır. Irak makamlarının da bu tuzağa düşmemesi gerekiyor. Bizim açıklamamız gayet açık ortada net. Tabi ki Irak halkının acısını paylaşıyoruz. 9 tane Irak vatandaşı hayatını kaybetti. Irak ile her zaman terörle mücadelede işbirliği yapmak istediğimizi de kendilerine söylüyoruz. Açıklamalarımızda da bunu vurguluyoruz.” değerlendirmesini yaptı.“TERÖR NEREDE OLURSA OLSUN ORAYI TEMİZLEMEK ZORUNDAYIZ”

Irak Ulusal Güvenlik Komisyonunun Türkiye’ye yönelik yaptığı açıklamalara değinen Çavuşoğlu, “Sonuçta bu terör örgütlerini nerede olursa olsun temizlemek lazım. Türkiye’den temizlemek lazım, Suriye’den temizlemek lazım, Irak’tan temizlemek lazım. Biz terörle mücadelede komşu ülkelerle iş birliğine her zaman varız. Özellikle Irak’ta PKK’nın bu ülkeden temizlenmesi veya ülkenin PKK’dan temizlenmesi konusunda iş birliğine de hazırız” dedi. Çavuşoğlu, Irak’ta da yoğun bir PKK varlığının olduğundan bahsetti.


“IRAK’TA SALDIRI SONRASI BİR GÜNLÜK YAS İLAN EDİLDİ”

Irak Hükûmeti saldırılar sonucu ölenler için ülke genelinde 1 günlük yas ilan ederek tüm devlet kurumlarında Irak bayraklarını yarıya çekti. Çavuşoğlu, Irak’ın tuttuğu yasa Türkiye Cumhuriyeti’nin de dahil olduğunu ve Türkiye Cumhuriyeti Irak Büyükelçiliği binasında da bayrakların yarıya indirildiğini ifade etti.

ÇAVUŞOĞLU BÜYÜKELÇİLİK BİNASI ÖNÜNDE YAPILAN GÖSTERİLERE KARŞI DA AÇIKLAMALARDA BULUNDU

Provokatif saldırı sonrası Türkiye’yi suçlayan ve çoğunun bölücü terör örgütü üyesi olabileceği belirtilen eylemciler Türkiye Cumhuriyeti Irak Büyükelçiliği binası önünde çeşitli gösterilerde bulundu. Çavuşoğlu, eylemcilerin bazı vize ofisleri önünde asılı bulunan Türk bayraklarını yaktığını, eski büyükelçilik binası önünde toplanmalar olduğunu söyledi. Fakat eylemcilerin büyükelçilik binasına girmek gibi bir girişimde bulunmadığını belirtti. Çavuşoğlu, olayların büyümesini engelleyen Irak Güvenlik Güçleri ve Irak makamlarının da güvenlik tedbirleri aldığını, onlara Türkiye Cumhuriyeti olarak teşekkür ettiklerini bildirdi.
ÇAVUŞOĞLU, İRAN’DA DÜZENLENEN ÜÇLÜ ZİRVEYE DEĞİNDİ

İran’da düzenlenen Türkiye, Rusya ve İran’ın katıldığı üçlü zirvenin çok olumlu geçtiğini ifade eden Çavuşoğlu, terörle mücadele konusunda üç ülkenin de ortak düşüncelerinin olduğunu belirtti.

Çavuşoğlu Türkiye’nin İran ve Rusya ile ilişkilerine de ayrıca değindi:

“İkili görüşmelerde İran ile geçtiğimiz sene ticaret hacmimizde tekrar bir artış yaşandı. Yüzde 71 civarında bir artış. Fakat bizim 30 milyar dolarlık bir hedefimiz var. Bu hedefimize ulaşmak için ilave gaz, yarın nükleer anlaşma olursa petrolün de yaptırımlardan çıkmasıyla beraber petrol ithalatı, bizim İran’a satabileceğimiz ürünler, mevcut boru hatlarının genişletilmesi, enerji ile ilgili iş birliğinin yanı sıra diğer alanlarda da iş birliğimizi ekonomik iş birliğimizi güçlendirmemiz lazım. Biliyorsunuz terör ortak belamız. Biz de PKK, İran’da Pejak, Suriye’de YPG/PYD aynı terör örgütünün değişik isimleri. Bunlarla mücadele etmemiz gerekiyor. Kaçak göçle ilgili hangi tedbirlerin alınabileceğine dair görüşmeler oldu. İkili anlaşmalar imzaladık.”


UKRAYNA SAVAŞI KONUSUNDA PUTİN’LE OLUMLU BİR GÖRÜŞMEMİZ OLDU”

Üçlü zirvede İran’dan sonra Rusya ile de ikili görüşmelerin olumlu geçtiğini belirten Çavuşoğlu, görüşmeler hakkında açıklamalarda bulundu:

“Sayın Putin ile de ikili görüşmede bir taraftan ikili ilişkiler diğer taraftan tahıl ihracatının önündeki engellerin kaldırılması, ayrıca devam eden Ukrayna’daki savaşın ateşkesle sonlandırılması konusunda görüş alışverişinde bulunuldu. Türkiye olarak sayın Cumhurbaşkanımız da Türkiye’nin tutumlarını, beklentilerini her iki liderle paylaşmış oldu. Özellikle Ukrayna’daki savaşın sona erdirilmesi konusunda sayın Putin ile de verimli bir görüşme gerçekleştirdi.”

.