Macaristan, toprakları üzerinden Ukrayna'ya yapılacak silah teslimatına izin vermiyor

Güncel
Manas
20 Nisan 2022, 05:52
Manas
20 Nisan 2022, 05:52

Macaristan yönetimi, Rusya- Ukrayna savaşında tarafsız kalmak istediğini ve Ukrayna’ya yapılacak silah yardımının teslimatı için Macaristan topraklarının kullanılmasına izin vermediklerini yineledi. Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto, Macar halkının hayatını ve güvenliğini riske atmak istemediklerini öne sürerek söz konusu kararlarını, “Bu savaşın bedelini Macar halkına ödetemeyiz. Bunun için Rusya’ya karşı petrol veya doğal gaz yaptırımlarını onaylamıyoruz.” şeklinde savundu.

Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto 19 Nisan 2022 tarihinde, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile yaptığı görüşme kapsamında Rusya-Ukrayna savaşı ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Szijjarto, Macaristan’ın güvenliğinin kendileri için öncelikli olduğunu belirtti. Szijjarto, aynı zamanda Ukrayna’nın egemenliğinden yana olduklarını söyledi.

MACARİSTAN: RUSYA’YA KARŞI, PETROL VEYA DOĞAL GAZ YAPTIRIMLARINI ONAYLAMIYORUZ

Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto, Rus gazının Macaristan’a sevkiyatı konusunda herhangi bir aksama olmadığına dikkat çekerek, “Ukrayna’daki savaşın olumsuzluklarını Macar halkına ödetemeyiz. Bundan dolayı Rusya’ya karşı petrol veya doğal gaz yaptırımlarını onaylamıyoruz.” ifadesini kullandı.

Öte yandan Bakan Szijjarto, AB ülkelerinin Ukrayna’ya yapacağı silah yardımlarının teslimatı için Macaristan topraklarının kullanılmasına da izin vermeyeceklerini kaydetti.