Lordlar Kamarası üyesi, Rus şirketine yaptırımı kaldırmak için rüşvet almakla suçlanıyor

Güncel
Aydın TaşQHA Türkçe Yayın Yönetmeni
03 Mayıs 2019, 10:50
Aydın TaşQHA Türkçe Yayın Yönetmeni
03 Mayıs 2019, 10:50

Birleşik Krallık milletvekili Greg Barker hakkında, Rus şirkete uygulanan yaptırımı kaldırmak için milyonlarca dolar aldığı iddia edildi.

Bloomberg’in haberine göre, İngiliz Lordlar Kamarası üyesi Greg Barker, kontrol hissesi Rus oligark Oleg Deripaska’ya ait olan En + Group Plc şirketler grubuna uygulanan ABD yaptırımlarının kaldırılması için 4 ila 5 milyon dolar aldı.

ANLAŞMA İÇİN LONDRA-MOSKOVA-VAŞİNGTON ARASI MEKİK DOKUDU

2002 yılında alüminyum endüstrisindeki bir çok şirketin hissedarı olarak kurulan En + Group, Nisan 2018’de yaptırım listesine dahil edilmişti. Habere göre, Barker, Rus milyarder Deripaska ve ABD Hazine Bakanlığı arasında bir anlaşma sağlanması için aylarca Londra, Vaşington (Washington) ve Moskova arasında mekik dokudu.

Müzakerelerin, Deripaska’nın, alüminyum devi United Co. Rusal’da kontrol hissesi bulunan En + şirketler grubuna katılımını azaltmayı kabul ettiği bir anlaşmayla sona erdiği belirtildi.

AJAN SKRİPAL OLAYINDAN SONRA YAPTIRIM LİSTESİNE ALINMIŞTI

ABD Hazine Bakanlığı, Rusya ile Batı arasında diplomatik krize yol açan eski Rus ajan Sergey Skripal’in zehirlenmesi sonrasında, Rusal’ın ana hissedarı Oleg Deripaska ve büyük hissedarlardan Viktor Vekselberg’in de aralarında olduğu bazı Rus milyarderleri Nisan 2018’de yaptırım listesine dahil etmişti.  Yaptırım listesine Putin’e yakın 26 iş adamı ve devlet yetkilisi, ayrıca 12 şirket eklenmişti.

Yaptırım listesine eklenen kişi ve şirketlerin, ABD’deki mal varlıkları donduruldu ve ABD’de ticaret yapmaları yasaklanmıştı.

Ocak 2019’da ABD Hazine Bakanlığı,  Putin’e yakın Rus oligark Oleg Deripaska’nın kontrolündeki United Co., Rusal, EN+ Group Plc ve EuroSibEnergo JSC şirketlerine uygulanan yaptırımları kaldırma kararı almıştı.