Litvanya, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısını soykırım olarak tanıdı: Rusya Federasyonu, terörü destekleyen ve uygulayan bir devlettir

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
10 Mayıs 2022, 15:27
Ayyıldız Huri Kaptan
10 Mayıs 2022, 15:27

Litvanya Parlamentosunda yapılan oylama sonucu Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’ya karşı başlattığı (işgal) savaş, soykırım olarak tanındı. Parlamentonun kararı çerçevesinde, “Askeri güçleri kasıtlı ve sistematik şekilde sivil unsurları hedef alan Rusya Federasyonu, terörü destekleyen ve uygulayan bir devlettir.” ifadelerinin altı çizildi.

Litvanya Parlamentosu oy birliğiyle, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşını soykırım olarak tanıdı. Litvanya Ulusal Radyo ve Televizyonunun (LRT) aktardığı habere göre, söz konusu karar 128 lehte kullanılan oyla kabul edildi. Rusya’nın işgal güçlerinin ve paralı askerlerinin Buça, İrpin, Mariupol, Borodyanka ve Gostomel başta olmak üzere Ukrayna topraklarında kitlesel savaş suçu işlediğine dikkat çeken belgeye göre; Rus kuvvetlerinin eylemlerinde çocuklar dahil tüm aile üyelerinin öldürülmesi, kaçırılması, işkenceye maruz bırakılması, reşit olmayanlara dahil tecavüz edilmesi dahil olmak üzere Ukrayna ulusunun tamamen veya kısmen yok edilmesi amaçları açıkça görülüyor.

Öte yandan kararda, Rus işgal güçlerinin Ukrayna’ya karşı başlattığı geniş çaplı savaşın, Ukrayna halkına yönelik soykırım olarak tanındığı kaydedildi.

LİTVANYA: RUSYA, TERÖRÜ DESTEKLEYEN VE UYGULAYAN BİR DEVLETTİR

Ayrıca, karar kapsamında, tüm savaş suçlularının sorumlu tutulması ve uluslararası toplumun, Rusya’nın suçlarını soruşturmak için Özel Uluslararası Ceza Mahkemesi kurması gerektiğine vurgu yapıldı. Parlamentonun kararı çerçevesinde, “Askeri güçleri kasıtlı ve sistematik şekilde sivil unsurları hedef alan Rusya Federasyonu, terörü destekleyen ve uygulayan bir devlettir.” ifadelerinin altı çizildi.