Litvanya Parlamentosu: İşgalciler, Ukraynalıları göçe zorlayarak ulusal kimliklerini yok etmeye çalışıyor

Haberler
Manas
16 Haziran 2022, 19:55
Manas
16 Haziran 2022, 19:55

Litvanya Parlamentosu (Seimas), Ukrayna’ya karşı savaş başlatan Rusya’nın halkı göçe zorlamasını, “Ukrayna halkının sürgünü” olarak kabul etti. Seimas tarafından, Ukrayna’da aralarında 200 bin çocuğun bulunduğu 1 milyondan fazla sivilin Rusya’ya veya işgal edilen bölgelere göç ettirildiği bilgisi paylaşıldı. Litvanya, Rusya’yı terörizmi destekleyen ve yürüten ülke olarak tanıdı.

Litvanya Parlamentosu (Seimas), işgalci Rusya’nın savaş esnasında Ukraynalıları Rusya’ya veya işgal edilmiş yerlere göçe zorlamasını Ukrayna halkının sürgünü olarak kabul etti. Kabul edilen karara önderlik eden Litvanya Muhafazakar Partisi’ne mensup Radvile Morkunaite-Mikulienene, Ukrayna’da insanların olası kıtlık veya diğer korkunç şeylere maruz kalabileceğini belirtti.

Morkunaite, “Saldırgan Rusya’dan 80 yıl önce veya bugün ne yazık ki yeni bir şey bekleyemeyiz. Aynı insanlığa karşı suçlar, sürgünler gerçekleşiyor” dedi.

LİTVANYA PARLAMENTOSU: İŞGALCİ RUSYA, UKRAYNA HALKININ KİMLİĞİNİ YOK ETMEYE ÇALIŞIYOR

Kararda, 200 bini çocuk olmak üzere 1 milyondan fazla sivilin Ukrayna kimliğini yok etmek için, Rusya’ya veya Rusya’nın işgal ettiği bölgelere zorla sürgün edildiğe dikkat çekildi.

Ayrıca Litvanya, Rusya’yı Ukrayna’ya savaş başlatan, Ukrayna halkına soykırım yapan, terörizmi destekleyen ve yürüten bir ülke olarak tanıdı.

RUSYA UKRAYNA’YA SAVAŞ BAŞLATTI

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta dördüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Yalnızca Buça kentinde 410 sivil sokaklarda Rus işgal güçleri tarafından katledilmiş halde bulundu. İrpin, Mariupol gibi işgalci Rusya’nın ağır katliamlara imza attığı şehirlerden bilgiler toplanmaya devam ediyor. Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.