Litvanya Dışişleri Bakanı: Ukrayna'da başarısız olan Putin daha da tehlikeli olabilir ve bu tehdidi ortadan kaldırmak için iktidarına son verilmeli

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
10 Mayıs 2022, 09:46
Ayyıldız Huri Kaptan
10 Mayıs 2022, 09:46

Litvanya Dışişleri Bakanı Gabrielius Landsbergis, Batı ülkelerini ve müttefiklerini Rusya’nın gelecekteki tehditlerinden korumanın tek yolunun, Ukrayna’da başarısız olan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin iktidarına son vermek olduğunu belirtti.

Litvanya Dışişleri Bakanı Gabrielius Landsbergis, Associated Press’e verdiği röportajda, ABD’yi ve NATO müttefiklerini, Rusya’ya karşı daha sert bir duruş sergilemeye davet etti. Putin’in 9 Mayıs Zafer Günü’ndeki konuşmasının “etkileyici” olmadığının altını çizen Litvanya Dışişleri Bakanı, generallerle diğer kurmaylarının “kasvetli yüzlerinin” Ukrayna savaşında başarısızlığın göstergeleri olduğunu kaydetti.

LİTVANYA: PUTİN İKTİDARINA SON VERİLMELİ

Ukrayna’da işlerin, Rusya’nın umduğu gibi gitmediğini belirten Landsbergis, “yaralı Putin’in daha da tehlikeli olabileceğini ve tehdidi ortadan kaldırmanın tek yolunun onun iktidarına son vermek olduğunu” ifade etti. Landsbergis, Putin iktidarda olduğu sürece komşu ülkelerin belli ölçüde tehlikede olacağını vurgulayarak “Sadece Putin değil tüm rejim, çünkü biri Putin’i ve yakın çevresini değiştirebilir ancak başka bir Putin onun yerine geçebilir.” ifadelerine dikkat çekti.

“RUSYA’NIN SALDIRGANLIĞINDAN ŞÜPHE EDENLER YANILDI”

Landsbergis, 2008’de Gürcistan, 2014’te de Ukrayna’daki savaşlarına rağmen Rusya’nın saldırganlığından şüphe edenlerin yanıldığını kaydetti.