Litvanya, 4 Rus diplomatı istenmeyen kişi ilan etti

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
19 Mart 2022, 03:44
Ayyıldız Huri Kaptan
19 Mart 2022, 03:44

Litvanya, 4 Rus diplomatı istenmeyen kişi ilan etti. Rusya’nın işgal saldırılarına direnen Ukrayna ile dayanışma amacıyla 4 Rus diplomatı istenmeyen kişi ilan eden Litvanya, söz konusu diplomatlara ülkeyi terk etmesi için 5 gün süre verdi.

Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’ya karşı başlattığı işgal saldırıları karşısında Baltık ülkeleri Ukrayna’ya olan desteğini sürdürüyor. Baltık ülkesi Litvanya, 4 Rus diplomatı istenmeyen kişi ilan etti. Litvanya Dışişleri Bakanlığı, Rusya Büyükelçisi Aleksey Isakov’un bakanlığa çağrılarak, Rusya Büyükelçiliğinin 4 çalışanını “istenmeyen kişi” ilan eden diplomatik nota verildiğini açıkladı. Litvanya Dışişleri Bakanlığından konuya ilişkin yapılan açıklamada, Rus diplomatların son faaliyetlerinin “diplomatik statüleriyle bağdaşmadığı” belirtilerek, ülkeyi terk etmeleri için 5 gün süre verildiği belirtildi.

Litavnya’nın bu kararının Rusya’nın işgal saldırılarına uğrayan Ukrayna ile dayanışmanın bir göstergesi olduğu ifade edildi. Baltık ülkelerinden Estonya, 3 Rus diplomatı sınır dışı etmişti ve Letonya da 3 Rus diplomatı “istenmeyen kişi” ilan etmişti.