Letonya Parlamentosundan, Ukrayna'ya AB adaylığı verilmesine destek bildirisi

Haberler
E. K.
03 Mart 2022, 16:28
E. K.
03 Mart 2022, 16:28

Letonya Parlamentosu, Ukrayna’ya Avrupa Birliği’ne aday statüsü verilmesini destekledi. Destek bildirisi, parlamentoda oybirliğiyle kabul edildi.

Letonya Parlamentosu, bugünkü oturumunda, Ukrayna’ya Avrupa Birliği’ne aday ülke statüsü verilmesine verdiği desteği ifade eden bildiriyi oybirliğiylekabul etti.

Letonya Parlamentosunun resmi internet sayfasında yayımlanan bildiride, “Milletvekilleri, Ukrayna’nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü koruma mücadelesinde hayatta kalmasına yardımcı olmak için her fırsatı kullanma gereğini kabul ettiler. Ukrayna kendisini, Rusya’nın askeri saldırganlığına ve Ukrayna’nın geniş çaplı işgaline karşı savunarak, geleceğini belirleme hakkını savunuyor ve Avrupa değerleri için savaşıyor.” ifadelerine yer verildi.

Ukrayna’nın AB üyesi olma hedefine net bir şekilde destek verilmesinin şimdi çok önemli olduğunu ve bunu yapmak gerektiğini vurgulayan milletvekilleri, Avrupa kurumlarını Ukrayna’ya mümkün olan en kısa sürede Avrupa Birliği’ne aday statüsü vermeye çağırdı.

Bildiride, Ukrayna’ya Avrupa Birliği’ne aday ülke statüsü verilmesinin, Ukrayna’nın şu anda tüm gücüyle değerleri için savaştığı Avrupa’ya ait olduğunu teyit eden önemli bir dayanışma işareti olacağının altı çizildi.

Milletvekilleri, Letonya’nın Avrupa Birliği’ne tam üyelik yolunda Ukrayna’ya geniş destek sağlamaya hazır olduğunu teyit etti.