Letonya, Litvanya, Estonya parlamento başkanları Ukrayna’yı ziyaret etti

Güncel
Anife Bilal
25 Mart 2022, 15:04
Anife Bilal
25 Mart 2022, 15:04

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Letonya Parlamentosu (Saeima) Başkanı Inara Murniece,  Litvanya Parlamento (Seimas) Başkanı Victoria Chmilite-Nielsen Estonya Parlamentosu (Riigikogu) Jüri Ratas ile bir araya geldi. Zelenskıy, üç ülkeye Ukrayna’ya verdikleri destek için teşekkür etti.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, dün Kıyiv’de Letonya Parlamentosu (Saeima) Başkanı Inara Murniece, Litvanya Parlamento (Seimas) Başkanı Victoria Chmilite-Nielsen Estonya Parlamentosu (Riigikogu) Jüri Ratas’ı kabul etti. Görüşme sırasında konuşan Zelenskıy, “İlk saatlerden itibaren bizimlesiniz hem liderler hem de halk düzeyinde. Bu yüzden size minnettarız. Ukrayna’da herkes bunu anlıyor, herkes bunu takdir ediyor. Ukrayna halkı en çok sizin ülkenizde ve Polonya’ya güveniyor.” ifadelerini kullandı.

UKRAYNA, LETONYA, LİTVANYA VE ESTONYA’DAN ORTAK UKRAYNA HAVA SAHASINI KAPATMA ÇAĞRISI

Letonya Parlamentosu Başkanı Inara Murniece, Litvanya Parlamento Başkanı Victoria Chmilite-Nielsen Estonya Parlamentosu Jüri Ratas Kıyiv’e düzenledikleri ziyaret çerçevesinde Ukrayna Parlamentosu Başkanı Ruslan Stefançuk ile birlikte ortak açıklama yaparak uluslararası toplumu Ukrayna üzerindeki hava sahasını yasa bölge olarak ilan etme çağrısı yaptı. 

Ortak açıklama için teşekkür eden Zelenskıy, “Parlamentolarınızda ve uluslararası arenada Ukrayna’yı desteklemek için dile getirdiğiniz ve yaptığınız tüm yasama girişimleri memnuniyetle karşılıyoruz. Ayrıca siz bize silah desteği veren ilk ülkeler arasında yer aldınız.” dedi.

Litvanya, Letonya ve Estonya parlamentolarının başkanlarına geniş çaplı Rus işgalinin sonuçları hakkında bilgi veren Zelenskıy, Rus ordusunun kasıtlı olarak sivilleri hedef aldığına ve sivil altyapıyı yok ettiğine dikkat çekti.