Letonya Cumhurbaşkanından Rusça yayınları kısıtlama teklifi

Politika
E. K.
12 Şubat 2020, 17:52
E. K.
12 Şubat 2020, 17:52

Letonya Cumhurbaşkanı Egils Levits, elektronik medya yasasında değişiklik öngören tasarıyı değerlendirerek, Parlamentonun (Saeima) İnsan Hakları ve Halkla İlişkiler Komitesinin, “Letonya’nın enformasyon alanını güçlendirmek amacıyla” ilgili yasada bir dizi ekleme yapması çağrısında bulundu.

Levits, Avrupa Birliği ülkelerinde, resmi dillerde televizyon programlarının oranının artırılmasını da teklif etti. Bu teklifle beraber, Letonya’da Rusça televizyon programlarının sayısında azalma yaşanması bekleniyor.

“GÜÇLÜ BİR ENFORMASYON ALANI, LETONYA’DA DEMOKRASİ VE ULUSAL GÜVENLİĞİN GARANTİSİDİR”

Letonya Cumhurbaşkanının Basın Servisinden yapılan açıklamada, aboneler için sunulan ana teklif, Letonya’nın devlet ve özel medyasında yayınlanan televizyon programlarını içeriyor. Ana teklife ek programlar dahil edildiği takdirde, bunların en az yüzde 80’i AB ve Avrupa Ekonomik Alanı’nın resmi dillerinde olması planlanıyor.

Levits, “Güçlü bir enformasyon alanı, Letonya’da demokrasi ve ulusal güvenliğin önemli bir garantisidir. Yasa koyucu, Letonya vatandaşlarına Letonya’nın Avrupa kültürel alanına aidiyetini güçlendiren ve Avrupa enformasyon alanı ortak söylemine katkıda bulunan yüksek kaliteli ve çoğulcu televizyon programlarına erişim sağlayabilmelidir.” şeklinde konuştu. Cumhurbaşkanı Levits, önerilen eklemelerin, “diğer mekanizmalar kullanılarak hala etkili bir şekilde çözülmemiş olan uzun süredir devam eden bir sorunu çözeceğini” kaydetti.

Öte yandan, Letonya’nın başlattığı eğitim reformuna göre Rus dilinde ders saatleri önemli ölçüde azaltılacak ve liselerde eğitim ve öğretim sadece devlet dilinde yapılacak.