Kuzey Makedonya, NATO'nun 30. ülkesi olma yolunda

12 Şubat 2020, 02:28

Kuzey Makedonya Meclisi, 11 Şubat 2020 tarihindeki 133. oturumda, NATO üyeliğini öngören metni oy birliğiyle kabul etti. Üyeliğe ilişkin, resmi törende; Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski, Başbakan Oliver Spasovski ve Bakanlar Kurulu, Arnavutluk Meclis Başkan Yardımcısı Vasilika Husi, Karadağ Meclis Başkan Yardımcısı Genci Nimanbegu, NATO Parlamenter Asamblesi Başkanı Atila Mesterhazy, NATO Parlamenter Asamblesi heyeti şefi Miroslav Tugman ile ülkede bulunan Büyükelçiler ve yabancı misyon temsilcileri yer aldı.

Parlamentoda gündemin kabul edilmesi sonrasında konuşan Cumhurbaşkanı Pendarovski, NATO üyeliğinin büyük bir ayrıcalık ve aynı zamanda sorumluluk getirdiğini ifade ederek, “27 yıl önce ilk meclisimiz NATO üyeliğini stratejik hedef olarak belirledi. O günden bu yana hükumetler değişti, iç savaş geçti, ekonomi krizler yaşadık ancak NATO ve AB üyeliği bizim stratejik hedeflerimiz olarak kaldı” ifadelerini kullandı.

Yeni Balkan haber sitesinin aktardığına göre, meclisteki konuşmaların ardından, Kuzey Makedonya Meclis Başkanı Arnavut asıllı Talat Caferi NATO bayrağını teslim aldı. İspanya’nın da onayından sonra, Kuzey Makedonya’nın resmen NATO’nun 29. üye ülkesi olması bekleniyor.

Kuzey Makedonya
nato
Bunlara da bakın: