Kuzey Makedonya'da vatandaşlık yasası değişecek: Türkiye'de yaşayan göçmenler artık başvuru yapabilecek

Güncel
Ömer Cihad Kaya
23 Temmuz 2021, 10:50
Ömer Cihad Kaya
23 Temmuz 2021, 10:50

Kuzey Makedonya Meclisi, “Vatandaşlık Yasası Değişikliği” yasa tasarısını kabul etti. Ülke kanunlarındaki “Kendi anavatanına göç etmiş kişiler göçmen sayılmaz” ibaresi ortadan kalkarken; Türkiye’den göç etmiş ve vatandaşlıktan çıkmış kişiler için vatandaşlık yolu yeniden açılacak. Kuzey Makedonya Türk Demokratik Partisi (TDP) Genel Başkanı, Milletvekili Beycan İlyas, Türkiye’ye göç etmiş ve vatandaşlıktan çıkmış olan kişilerin yeniden Kuzey Makedonya vatandaşlığı elde etme hakkının doğacağını aktardı.

Kuzey Makedonya’da vatandaşlık yasasına ilişkin parlamentoda önemli bir tasarı kabul edildi. Türk Milletvekili Beycan İlyas, dün sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Kuzey Makedonya meclisinde “Vatandaşlık Yasası Değişikliği” yasa tasarısı teklifinin verildiğini duyurdu. Tasarının kısa süre içinde mecliste oylanması bekleniyor.

TÜRKİYE’DE YAŞAYAN MAKEDONYALI GÖÇMENLER VATANDAŞLIK BAŞVURUSU YAPABİLECEK

Türkiye Cumhuriyetine göç etmiş ve vatandaşlıktan çıkmış olan kişilerin yeniden Kuzey Makedonya vatandaşlığı elde etme hakkı doğacağının altını çizen Kuzey Makedonya Türk Demokratik Partisi (TDP) Genel Başkanı, Milletvekili Beycan İlyas, “Kendi anavatanına göç etmiş kişiler göçmen sayılmaz’ ibaresi ortadan kaldırıldı. TDP olarak yıllardır bu yasanın değişikliği konusunda çalışmalarımız oldu. Vatandaşlık yasasının 8.maddesinin 2.bendinde ki bu değişiklik sonucunda, Türkiye’de yaşayan Makedonyalı göçmen kardeşlerimiz vatandaşlık konusuyla ilgili başvurularını daha kolay bir şekilde yapabilecek. Bu doğrultuda belirli nedenlerden dolayı daha önce Makedonya vatandaşlığından çıkmış, ancak Makedonya vatandaşlığını tekrar elde etmek için gereken şartları dolduran kişiler tekrar vatandaşlığa başvuru yapabileceklerdir. Umarım en kısa zamanda yasa mecliste kabul edilecektir.” ifadelerini kullandı.