Kuleba: Ukrayna, Rusya karşısında yürüttüğü savaştaki hedeflerini değiştirdi

Güncel
Anife Bilal
10 Mayıs 2022, 17:04
Anife Bilal
10 Mayıs 2022, 17:04

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Dmıtro Kuleba, Batı ülkelerinin Kıyiv’e duyduğu güvenin artmasıyla Ukrayna’nın mevcut savaştaki nihai hedeflerini değiştirdiğini ifade etti. Bakan Kuleba’ya göre, Karadeniz limanlarının açılması ve ihracatın yeniden başlatılması yalnızca Rusya’nın askeri yenilgisi durumunda mümkün olabilecek.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Dmıtro Kuleba, Ukrayna’nın Rusya karşısında yürüttüğü savaştaki askeri hedeflerini değiştirerek kendi topraklarını tamamen Rus işgalinden temizlemek istediğini belirtti. Financial Times için konuşan Kuleba, Ukrayna zaferinin nihai hedefinin devamlı değiştiğini aktararak, “Savaşın ilk ayında, Rus ordusunu 24 Şubat 2022 tarihinde bulundukları mevzilere geri çekilmesi ve kayıpların tazminatının alınması bizim için zafer gibi görünüyordu. Şimdi ise cephede yeterince güçlü olursak ve savaşın diğer dinamikleri için çok büyük önem taşıyan Donbas muharebesini kazanırsak, bu durumda elbette zafer bizim için tüm topraklarımızın işgalden kurtarılması olacak.” dedi.

Karadeniz limanlarının açılması ve ihracatın yeniden başlatılmasının yalnızca Rusya’nın askeri yenilgisi durumunda mümkün olabileceğine dikkat çeken Bakan Kuleba, “Kıyiv daha çok askeri destek alırsa işgalcileri Herson bölgesini terk etmeye zorlayabiliriz ve Karadeniz Filolarını yok edebiliriz.” ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Joe Biden, dün Ukrayna’ya Rus saldırılarına karşılık vermesi için gereken askeri ekipman sağlamasını veya kiralamasını kolaylaştıracak Ödünç Verme ve Kiralama Yasası’nı imzaladı.