Kuleba: Rusya'nın saldırganlığı küresel tehdit ve bunun cevabı da küresel olmalı

Güncel
qha muhabir
02 Mart 2022, 05:10
qha muhabir
02 Mart 2022, 05:10

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, Rusya’nın, Harkiv’deki bombalı saldırılarının ardından tam uluslararası izolasyona alınması çağrısında bulundu.

Ukrayna Acil Durumlar Servisinden yapılan açıklamada, Rus ordusunun bu sabah düzenlediği saldırıda Harkiv valilik binasında, binanın bulunduğu Özgürlük Meydanı’nda ve civardaki diğer binalarda büyük hasar oluştuğu duyuruldu. Saldırıda, en az 10 kişi öldü, 35 kişi yaralandı.

“RUSYA’NIN SALDIRILARI BARBARCA”

Sosyal medya üzerinde saldırı görüntülerini paylaşan Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba, Rusya’nın, Harkiv’deki barbarca saldırılarının ardından tam uluslararası izolasyona alınması çağrısında bulundu.

“RUSYA’NIN SALDIRGANLIĞI KÜRESEL BİR TEHDİT VE BUNA VERİLEN CEVAP DA KÜRESEL OLMALI”

Dmıtro Kuleba, “Ukrayna düşmeyecek, uluslararası mahkemeler de dahil olmak üzere mücadele edecek. Rusya’nın saldırganlığı küresel bir tehdit ve buna verilen cevap da küresel olmalı. Küresel güvenliğin geleceği şu anda Ukrayna’da belirleniyor, Rusya’nın ihlalleri cezasız kalırsa hiçbir ülke kendini güvende hissedemez” açıklamalarını yaptı.

“PANİĞE YARATMAK İÇİN KENT MERKEZLERİNİ BOMBALIYOR”

Ukrayna Devlet Başkanlığı Danışmanı Mykhailo Podolyak, “Rusya, sivil kayıplarına ve paniğe sebep olmak için kent merkezlerini bombardımana tutuyor” dedi.

Harkiv Valisi Oleg Sınyehubov ise kentin gece boyunca füze saldırısına uğradığını kaydetti. Synyehubov, son 24 saatte patlamaların neden olduğu 24 yangını söndürdüklerini açıkladı. Siviller arasında ölen ve yaralananlar bulunduğunu aktardı.