Kuleba: Göreve geldiğimden bu yana en zor operasyondu, Türkiye'nin desteğiyle başardık

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
14 Ocak 2021, 17:45
Ayyıldız Huri Kaptan
14 Ocak 2021, 17:45

Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba, 5 yıl Libya’da alıkonulan Ukraynalı denizcilerin Türkiye’nin yardımıyla kurtarılarak ülkelerine dönüşüne ilişkin soruları yanıtladı. Kuleba, “Kesin bir şekilde söyleyebilirim ki Türk partnerlerimizin desteği olmadan operasyonun nihai başarısı mümkün olamazdı.” ifadelerini kullandı.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, bugün çevrimiçi olarak gerçekleşen basın toplantısında medya mensuplarının sorularını yanıtladı. Kuleba, AA muhabirinin 5 yıl Libya’da alıkonulan ve Türkiye’nin girişimleriyle kurtarılan Kaptan Hayyam tankeri mürettebatından 4 Ukraynalı denizci ile ilgili sorusunu, göreve geldiğinden beri yönettiği en zor ve kompleks operasyonlardan biri olduğunu belirterek cevapladı. Kuleba, soruya “Kesin bir şekilde söyleyebilirim ki Türk partnerlerimizin desteği olmadan operasyonun nihai başarısı mümkün olamazdı.” şeklinde yanıt verdi.

“TÜRK TOPRAKLARINDA GERÇEKLEŞMESİ ZATEN SÖZ BIRAKMIYOR”

Kuleba, denizcilerin Türkiye üzerinden getirildiğine dikkat çekerek, “4 denizcinin Libya’dan Ukrayna’ya tahliyesinin Türkiye toprakları üzerinden gerçekleşmesi zaten söze gerek bırakmıyor.” değerlendirmelerinde bulundu.

KAPTAN HAYYAM TANKERİ

Kaptan Hayyam petrol tankeri, 2016 yılında Libya tarafından alıkonuldu. Gemi mürettebatı ise petrol kaçakçılığı ile suçlandı. Libya mahkemesi, 2017 yılında tüm gemi mürettebatını 5 yıl hapis cezasına çarptırdı.

UKRAYNALI DENİZCİLERİN TAHLİYESİ

Libya deniz sahasında 2016’da alıkonulan Kaptan Hayyam (Captain Khayyam) petrol tankeri mürettebatı olan dört Ukraynalı denizci 8 Ocak’ta Türkiye’nin yedımlarıyla ülkeleri Ukrayna’ya getirildi. Ukrayna Devlet Başkanı Volodmır Zelenskıy, Ukraynalı denizcilerin ülkelerine dönüşüne yardımı dolayısıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür etti.