Kuleba, Afgan yönetmen Karimi'nin tahliyesine ilişkin açıklamada bulundu

Güncel
Ozan Barış Erim
19 Ağustos 2021, 17:50
Ozan Barış Erim
19 Ağustos 2021, 17:50

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, çevrim içi bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda Afgan yönetmen Sahra Karimi’nin tahliyesine ilişkin açıklamada bulunan Kuleba, “Türk dostlarının katılımıyla gerçekleşen ortak bir operasyondu. Ülkelerimizin birbirini nasıl güçlendirebileceğinin mükemmel bir örneğiydi.” dedi.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, bugün çevrim içi düzenlenen basın toplantısında, gazetecilerin sorularını yanıtladı. AA muhabirinin, Afgan yönetmen Karimi’nin tahliyesine ilişkin sorusu üzerine Kuleba, ünlü Afgan yönetmenin Türk askeri uçağıyla tahliye edildiğini belirtti. Kuleba, Ukrayna’nın Karimi ve aile üyeleri için Türk partnerlerinden uçakta yer istediğini ifade ederek “Ukrayna’nın inisiyatifinde Türk dostlarının katılımıyla gerçekleşen ortak bir operasyondu. Ülkelerimizin birbirini nasıl güçlendirebileceğinin mükemmel bir örneğiydi.” diye konuştu.

TÜRKİYE, KIRIM PLATFORMUNA DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI SEVİYESİNDE KATILACAK

Toplantıda, 23 Ağustos’ta gerçekleşecek Kırım Platformu’na 44 ülkeden katılım olacağını bildiren Kuleba, Türkiye’nin de Dışişleri Bakanlığı seviyesinde temsil edileceği bilgisini paylaştı.

Afgan yönetmen Sahra Karimi, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, Türkiye ile Ukrayna hükumetlerine, Slovakya’nın Tahran Büyükelçiliğine ve Slovak Film Akademisine kendisi ve 11 kişinin Kabil’den çıkmasına yardım ettikleri için teşekkür etmişti.