Kuleba: 2014'ten beri hep söylediğimiz gibi bu savaş işgalci Rusya'nın Ukrayna'ya karşı savaşı değil, tiranlığın özgür dünyaya karşı savaşı

Güncel
Manas
27 Mart 2022, 16:24
Manas
27 Mart 2022, 16:24

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, ABD Başkanı Joe Biden ve ekibiyle birlikte Varşova’da bir araya geldi. Bakan Kuleba, Biden ve ABD’li bakanlar ile ülkedeki son durumu görüştü. Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba görüşmeye ilişkin yaptığı açıklamada, ABD’nin Ukrayna’ya verdiği desteklere dikkat çekerek, “ABD, Ukrayna’nın zaferine kadar her alanda, kesinlikle her meselede Ukrayna’nın yanında duracak!” dedi. Ayrıca Kuleba, Ukrayna’nın işgalci Rus saldırganlığına karşı savaşma yeteneğini güçlendirmek için hem siyasi hem de savunma alanlarında pratik kararlar aldıklarını dile getirdi.

İşgalci Rus ordusunun Ukrayna’ya saldırılarının 1 ayı geride kalırken, Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov, ABD Başkanı Joe Biden ve ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ile Polonya’nın başkenti Varşova’da bir araya geldi. Ukrayna’nın politik ve savunma konularında daha fazla desteklenmesi için görüş alışverişinde bulunuldu. Bakan Kuleba görüşmeye dair ABD Başkanı Joe Biden’ın, Rusya-Ukrayna savaşının 21. yüzyılda dünyanın kaderi için önem taşıdığını dile getirdiğine dikkat çekti.

BAKAN KULEBA: ABD’NİN UKRAYNA’YA OLAN DESTEĞİ DAHA DA BÜYÜYECEK

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, ABD Başkanı Biden’ın iki şey söylediğine dikkat çekerek, “Birincisi, Ukrayna’da yaşananlar 21. yüzyılı değiştirecek. Bunu çok net anlıyor. 2014’ten beri hep söylediğimiz mesele şu, bu savaş işgalci Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşı değil. Bu, tiranlığın özgür dünyaya karşı savaşıdır. İkincisi, Ukrayna’da olanların 21. yüzyılın tarihini değiştireceğini ve bu değişikliğin bizim yararımıza; Ukrayna lehine, dolayısıyla demokratik bir ülke lehine olmasını sağlamak için birlikte çalışacağız.” ifadesine yer verdi.

Ayrıca Bakan Kuleba görüşme kapsamında, Ukrayna’nın topraklarını savunmasına yardımcı olmak için daha fazla ne tür çaba sarf edilebileceğinin konuşulduğun altını çizdi ve Ukrayna’nın işgalci Rus saldırganlığına karşı savaşma yeteneğini güçlendirmek için hem siyasi hem de savunma alanlarında pratik kararlar aldıklarını dile getirdi.