KTMM Başkanı Çubarov, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırma olasılığını QHA’ya değerlendirdi: Ruslara güven olmadığı için en kötüsüne hazırlanmalıyız

Güncel
Anife Bilal
26 Ocak 2022, 12:50
Anife Bilal
26 Ocak 2022, 12:50

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırma olasılığını QHA’ya değerlendirdi. 2014 yılını hatırlatan Çubarov, “Rusya ve Putin söz konusu olunca en kötüye hazırlanmak gerekiyor” dedi.

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırma olasılığını QHA’ya değerlendirdi. Çubarov, Rusya’nın ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in mevcut politikasını yorumlarken, “En kötüsüne hazırlanmalı, çünkü onlara güven olmaz.” ifadelerini kullandı. KTMM Başkanı, 2014 yılında Putin’in aleni açıklamalarında Ukrayna’nın kardeş, komşu bir devlet olduğunu açıkça söylediğini ancak kısa bir süre sonra Kırım’ı işgal ettiğini hatırlatarak, “Kırım Tatarlarının 300 yıllık atasözü vardır: ‘Suya yaslanma, Rus’a inanma’. Bu yüzden en kötü seçeneğe hazırlanıyoruz; Ukrayna ve Kırım’ı kurtarmak için savaşmaya.” dedi.

“KÜRESEL BİR SAVAŞA DÖNÜŞME OLASILIĞI YÜKSEK”

Bununla birlikte Çubarov, askeri saldırının küresel bir savaşa dönüşme olasılığının çok yüksek olduğunu belirterek, “Her şey Rusya’nın Ukrayna’ya karşı kullanacağı yönteme bağlı. Bölgesel müdahaleler olacaksa sonraki gelişmeler dünyanın ve ortaklarımızın verdiği tepkilere bağlı olacak.” diye kaydetti.