KTMM Başkanı Çubarov: Putin planladığını elde edemedi

Haberler
Anife Bilal
08 Aralık 2021, 21:15
Anife Bilal
08 Aralık 2021, 21:15

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, ABD Başkanı Joe Biden ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin görüşmesini QHA’ya değerlendirdi. Biden’in Batı ülkelerinin liderlerini birleştirmeyi başardığını vurgulayan Çubarov, “Putin istediğini elde edemedi, ABD ve AB üye ülkeleri tek tutum sergilediği için üzgün” ifadelerini kullandı.

KTMM Başkanı Refat Çubarov, ABD Başkanı Joe Biden ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin görüşmesini Kırım Haber Ajansına değerlendirdi. Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Çubarov, Rusya Devlet Başkanı Putin’in asıl amacının Batı dünyasını bölmek olduğunu ifade etti. ABD Başkanı Biden’in Rus lideriyle görüşmeden önce mesajlarını önde gelen ülkeleriyle koordine etmeyi başardığına dikkat çeken Çubarov, “Bugün, Putin’in planladığını elde etmediği kesin olarak söylenebilir. Duyduklarından dolayı değil, ABD ve önde gelen AB ülkelerinin ortak bir tutuma sahip oldukları gerçeğinden dolayı üzgün. Bu, Batı’nın temel taleplerinde kararlı olduğunu gösteriyor.” dedi.

Çubarov, aynı zamanda ABD ile Rusya liderlerinin yaptığı çevrimiçi görüşmenin sonuçlarının daha geniş değerlendirilmesinin birkaç gün içinde mümkün olacağını belirterek, “Ancak, Ukrayna’nın biraz dinlenebileceği, ortada bir ihanetin olmadığını ve asla olmayacağını söyleyebileceği açıktır.” ifadelerini kullandı.