Kremlin Sözcüsü Peskov, Türkiye'nin Kırım'ın işgalini tanımamasından rahatsız olduğunu dile getirdi

Güncel
Ozan Barış Erim
25 Ağustos 2021, 15:51
Ozan Barış Erim
25 Ağustos 2021, 15:51

Kırım’ı Rus işgalinden kurtarmak için uluslararası çabaları birleştirmek amacıyla Ukrayna tarafından başlatılan Kırım Platformu Açılış Zirvesi, 23 Ağustos’ta başarıyla gerçekleştirildi. Zirveye katılan 46 ülke, bir kere daha Kırım’ın yasa dışı ilhakını tanımadıklarını teyit ederek Kırım’ın Ukrayna toprağı olduğunu vurguladı. Kırım’ın Rus işgalinden kurtarılmasına yönelik atılan bu adımdan rahatsız olan Rusya, katılımcı ülkeler ile ilgili açıklamalarını sürdürdü. Son olarak Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun “Kırım’ın illegal şekilde işgalini hiç tanımadık” açıklamasına karşı bir açıklamada bulundu. Peskov, açıklama ile ilgili rahatsız olduğunu belirterek, “Türk meslektaşımızın bu tutumunu kabul etmiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Kırım Platformu Açılış Zirvesi’nde Kırım’ın işgalini tanımadıklarını belirten Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun açıklamalarından rahatsız olduklarını belirtti. Peskov, Çavuşoğlu’nun Kırım ile ilgili açıklamalarını kabul etmediklerini belirterek, “Rusya ile Türkiye arasındaki partnerlik ilişkilerinin ticari-ekonomik ve yatırım işbirliğine dayalı, gerçekçi ve sağlam bir temel üzerinde inşa edildi. Ancak bu, ilişkilerde önemli görüş ayrılıkları bulunmadığı anlamına gelmiyor. Önemli görüş ayrılıklarından biri de Kırım konusuyla ilgili. Türk meslektaşımızın bu tutumunu kabul etmiyoruz ve bunun tamamen yanlış olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.

KIRIM’DAKİ SÖZDE GERÇEK DURUMU ANLATACAKLAR

Ayrıca Peskov, küstah bir şekilde, birçok ülkenin Kırım konusunda içine düştüğü yanılsamaya düştüğünü ve bu yanılsamaları netleştirmeye hazır olduklarını belirtti. Peskov, işgal edilen Kırım’daki sözde gerçek durumu anlatmaya hazır olduklarını da sözlerine ekledi.

ÇAVUŞOĞLU, İŞGALİ TANIMADIKLARINI BELİRTTİ

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de 23 Ağustos 2021 tarihinde düzenlenen Kırım Platformu Açılış Zirvesi öncesinde Türkiye’nin Ukrayna’nın sınır bütünlüğünü desteklediğini ifade etmişti. Çavuşoğlu, Kırım’ın yasadışı ve meşru olmayan ilhakından bu yana 7 yıldan fazla zaman geçtiğini anımsatarak, “Kırım’ın illegal şekilde işgalini hiç tanımadık ve tanımayacağımızı da sürekli vurguluyoruz” demişti.