Kosova Meclisi, Srebrenitsa Soykırımı'nı kınadı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
08 Temmuz 2021, 14:10
Ayyıldız Huri Kaptan
08 Temmuz 2021, 14:10

Kosova Meclisi, 1995 yılında Bosna Hersek’te gerçekleştirilen Srebrenitsa Soykırımının kınanmasına yönelik karar tasarısını kabul etti. Kosova hükumetinin teklif ettiği karar, meclisteki tüm parlamento grupları tarafından desteklendi. Kararın mecliste görüşüldüğü esnada, Sırp milletvekillerinin salonu terk etmesi dikkat çekti.

Kosova Meclisi milletvekilleri, Srebrenitsa’da Boşnaklara yönelik işlenen soykırımın 26. yıl dönümü öncesinde, Kosova’da yaşayan Boşnak toplumunun önerisiyle, Sırpların ortaya koyduğu soykırımı kınayan bir kanun taslağını onayladı. Karar tasarısı, Kosova Meclisinde 89 milletvekilinin “evet” oyu kullanmasıyla kabul edildi. Karara, hiçbir milletvekili “hayır” veya “çekimser” oy kullanmadı. Söz konusu karara ilişkin gündem maddesinin görüşülmeye başladı sırada Sırp Listesi, Meclis salonunu terk etti.

Kosova Meclisi, Srebrenitsa Soykırımını kınayan karar tasarısını kabul etti  - Son dakika dünya haberleri

“SOYKIRIMI İNKAR EDENLERİN BİLİNÇLENMESİNE KATKI SAĞLAYACAK”

AA’nın aktardığı habere göre Boşnak Vakat Koalisyonu milletvekillerinden Bahrim Şabani, meclis oturumunda yaptığı konuşmada, tasarının onaylanmasının hem Kosova hem de bölge ülkeleri için birçok anlam ifade ettiğini belirterek soykırımı inkar edenlerin bilinçlenmesine katkı sağlayacağını vurguladı. Şabani, “(Tasarının onaylanması) Srebretnitsa ve Bosna Hersek genelindeki kurbanların dışında Kosova’daki kurbanların da unutulmayacağının temin edilmesi yönünde yardımcı olacaktır. Bu tasarı ve Srebrenitsa Soykırımını Anma Günü gelecek nesiller için bir derstir.” ifadelerini kullandı.

BAŞBAKAN KURTİ: İNSANLIK AÇISINDAN GEREKLİ BİR KARAR

Kosova Başbakanı Albin Kurti ise tasarının onaylanmasının sadece Kosova’daki topluluklar için değil insanlık açısından da herkes için gerekli bir adım olduğunu dile getirdi. Başbakan Kurti, Kosova, Bosna Hersek ve Hırvatistan’ın tüm Sırp toplumunu suçlamak ve kimseden intikam almak istemediğinibelirterek, ancak Sırbistan’ın siyasi yönetimine, bu bölgelerde işlediği suçları kabul edene ve suçluları cezalandırmaya başlayana kadar sürekli bir şekilde baskı yapılması gerektiğinin altını çizdi.

Kosova'da Albin Kurti dönemi: Hükumet güvenoyu aldı

“AVRUPA KITASINDA YAŞANAN EN BÜYÜK KATLİAM”

Başbakan Kurti, “İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Avrupa kıtasında yaşanan en büyük katliam Srebrenitsa’dır. Bugün bu tasarı aracılığıyla yaptığımız soykırım suçlarının kınanması, gelecekte bir daha asla tekrarlanmaması adına kalıcı ve tartışmasız olması gerekiyor.” dedi.

KOSOVALI BOŞNAK PARLAMENTER BALJE: BENİM İÇİN TARİHİ BİR OLAY

Kosova Parlamentosu İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Duda Balje, Kosova Meclisi’nin, Srebrenica Soykırımı’nı tanıyan kararı onaylamasının, kendisi için tarihi bir olay olduğunu ifade etti. Kosova’nın, Srebrenica Soykırımı’nı resmen kabul etmesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Balje, şunları kaydetti:
“Kosovalı bir Boşnak olarak, bu kararın onaylanmasından büyük bir memnuniyet duyuyorum. Kosova’da da benzer olaylar yaşandı. Bugün, ülke olarak gerçeği kabul etmeye hazır olduğumuzu gösterdiğimiz önemli bir gündür.”

SREBRENİTSA SOYKIRIMINI KINAMA TASARISI NE İÇERİYOR?

Söz konusu tasarı kapsamında, Srebrenitsa Soykırımının kasti ve alenen inkar edilmesine yönelik tüm girişimleri şiddetle kınamayı amaçlanırken, Srebrenitsa Soykırımı kurbanlarının anılması yönünde faaliyetler düzenlenmesi için devlet kurumlarına çağrı yapılıyor. Öte yandan tasarı, Srebrenitsa Soykırımını planlayan ve işleyen tüm sorumluların adalet karşısında çıkarılması için ek çaba sarf etmeleri yönünde bölge ülkelere de çağrıda bulunuyor. Sırp Listesi milletvekilleri ise Srebrenitsa soykırımının kınanmasına yönelik karar tasarısının oylandığı oturuma katılmadı.

Siyasetçilerden Srebrenitsa Soykırımı İçin Anma Mesajları

SREBRENİSTA’DA YAŞANANLAR SOYKIRIM OLARAK NİTELENDİRİLDİ

Sırp komutan Ratko Mladic emrindeki Sırp birliklerin, 11 Temmuz 1995’te Bosna Hersek’in doğusundaki Srebrenitsa’ya girmesinin ardından başlayan soykırımda, birkaç gün içinde en az 8 bin 372 sivil Boşnak katledildi, bedenleri farklı toplu mezarlara gömüldü. Savaşın ardından kayıpları bulmak için başlatılan çalışmalarda, toplu mezarlarda cesetlerine ulaşılan soykırım kurbanları, kimlik tespitinin ardından her yıl 11 Temmuz’da Potoçari Anıt Mezarlığı’nda defnediliyor.
Bölgedeki Sırp nüfusun büyük çoğunluğu, bugün dahi Srebrenitsa’da yaşananları “soykırım” olarak nitelendirmekten kaçınıyor.
Dİğer yandan, Lahey’deki Uluslararası Adalet Divanı, 2007 yılında aldığı kararda, Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesinden (ICTY) gelen kanıtlar doğrultusunda Srebrenitsa ve civarında yaşananları “soykırım” olarak nitelendirdi.
Sırp komutan Mladic, ICTY’de görülen davada aralarında soykırımın da bulunduğu birçok suçtan müebbet hapse mahkum edilirken, temyiz davasında da cezası yeniden onandı.
Savaş döneminde Bosnalı Sırpların lideri olan Radovan Karadzic de Srebrenitsa soykırımı dahil birçok suçtan önce 40 yıl, ardından temyiz davasında müebbet hapse mahkum oldu.