Kosova Cumhurbaşkanı Thaçi'den "Türkiye'nin yanındayız" mesajı: Kalplerimiz depremzedelerle beraber

26 Ocak 2020, 16:51

Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Thaçi, Türkiye’de meydan gelen depremle ilgili taziyelerini bildirdi. Thaçi, Kosova’nın, yıkıcı depremin vurduğu Türkiye’ye derhal yardım sunmaya hazır olduğunu bildirdi.

Cumhurbaşkanı Thaçi, sosyal medya üzerinden paylaştığı mesajda şu ifadeleri kullandı:

“Kalplerimiz Elazığ’ı vuran deprem kurbanlarının aileleri ve depremzedelerin kalpleriyle çarpmaktadır. Bu trajik anlarda Türkiye halkı ve hükumetinin arkasında olduğumuzu bildiririz. Kosova derhal eylemsel yardım göndermeye hazırdır.”

ELAZIĞ DEPREMİ

AFAD (Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı) ve Kandilli Rasathanesinden yapılan açıklamada Elazığ’da 6,8 büyüklüğünde deprem meydana geldiği bildirildi. Kandilli Rasathanesi depremin büyüklüğünü 6.5 olarak revize etti. Deprem yerin 6,75 kilometre derinliğinde gerçekleşti. Elazığ’da meydana gelen deprem Malatya, Diyarbakır, Adıyaman, Osmaniye gibi çevre illerde de hissedildi. Yaşanan deprem 1 dakika boyunca devam etti.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı daha sonra merkez üssü Elazığ’ın Sivrice ilçesi olan 6,8 büyüklüğündeki depremde ölü sayısının 21, yaralı sayısının 1030 olduğunu açıkladı. Ayrıca Sivrice ilçesindeki deprem sonrasında bölgede saat 10.00 itibarıyla büyüklüğü 4’ün üzerinde 12 deprem meydana geldiği, toplam 274 artçı sarsıntı yaşandığı kaydedildi.

Depremde 17’si Elazığ, 4’ü Malatya olmak üzere 21 kişinin hayatını kaybettiği bildirilen açıklamada, yaralı sayısı ise Elazığ’da 654, Malatya’da 226, Diyarbakır’da 32, Adıyaman’da 25, Batman’da 6, Kahramanmaraş’ta 37, Şanlıurfa’da 50 olmak üzere 1030 olarak aktarıldı.


deprem
Hashim Thaçi
Kosova
Bunlara da bakın: