KKTC'nin yeni Cumhurbaşkanı Ersin Tatar mazbatasını aldı

Güncel
Ömer Kaya
19 Ekim 2020, 17:26
Ömer Kaya
19 Ekim 2020, 17:26

KKTC’de Cumhurbaşkanlığı yarışını kazanan Ersin Tatar başkent Lefkoşa’da mazbatasını alarak göreve başlamaya hak kazandı.

Başkent Lefkoşa’daki Yüksek Seçim Kurulunda yapılan törende KKTC YSK Başkanı Narin Ferdi Şefik, Cumhurbaşkanı seçilen Tatar’a mazbatasını teslim etti.

CUMHURBAŞKANI TATAR: HALKIMA GÖSTERDİKLERİ GÜVENDEN DOLAYI TEŞEKKÜR EDİYORUM

Mazbatasını almasının ardından kameralar karşısına geçen KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, demokrasi ve milli birlik vurgusu yaptı. Cumhurbaşkanı Tatar, “Önemli olan KKTC’nin en üst makamı olan cumhurbaşkanlığı makamında, KKTC ve Kıbrıs Türk halkının mutluluğu ve esenliği için çalışmalar yürütmektir. Bu sorumluluğun bilinci içerisinde, bu görevi en iyi şekilde yapacağıma dair inancımı sizlerle paylaşıyorum. Bir kez daha halkıma gösterdikleri güvenden dolayı teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

YENİ KKTC CUMHURBAŞKANI, KIRIM TATAR KÖKENLİ ERSİN TATAR OLDU

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda, oyların yüzde 52’sini alan Başbakan Ersin Tatar Cumhurbaşkanı seçildi. KKTC vatandaşları 18 Ekim 2020’de gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı Seçimi ikinci turunda sandık başına gitti. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Başbakan Ersin Tatar’ın yarıştığı ikinci turda, zafere uzanan Tatar oldu.

KKTC Yüksek Seçim Kurulundan gelen ilk sonuçlara göre Ersin Tatar oyların yüzde 52,60’ını alırken, Mustafa Akıncı ise yüzde 47,40’ta kaldı.


ERSİN TATAR KİMDİR?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin yeni Cumhurbaşkanı Ersin Tatar Kırım Tatar kökenlidir. 1960 yılında Lefkoşa’da doğdu. Lise öğrenimini İngiltere’de tamamladı. 1982 yılında Cambridge Üniversitesinden mezun olup 1982-1986 yıllarında İngiltere’de PriceWaterhouse’da çalışarak CharteredAccountant unvanını aldı. 1986-1991 yıllarında İngiltere’de PollyPeck Firması’nda, 1991-1992 yıllarında Ankara’da FMC-Nurol Savunma Sanayi AŞ’de finansman müdürü olarak çalışan Tatar, 1992-2001 yıllarında İstanbul’da Show TV’de Genel Koordinatörlük yaptı. Tatar 1996’da KKTC’nin ilk özel televizyon kanalı “Kanal T”yi kurdu.

2003 yılında UBP ile siyasete atılan Tatar, 19 Nisan 2009 erken genel seçimlerinde UBP’den Lefkoşa Milletvekili seçildi. 4 Mayıs 2009 tarihinde kurulan Derviş Eroğlu hükûmetinde Maliye Bakanı görevine getirilen Ersin Tatar, 27 Mayıs 2010’da kurulan İrsen Küçük hükûmetinde de bu görevini sürdürdü. Daha sonra Cumhurbaşkanı seçilene kadar Başbakanlık görevinde bulundu.