KKTC'de Başbakan Saner hükumetin istifası sunuldu

Güncel
Ömer Cihad Kaya
13 Ekim 2021, 14:31
Ömer Cihad Kaya
13 Ekim 2021, 14:31

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) hükumet istifasını sundu. Başbakanı Ersan Saner, koalisyon ortaklığının daha fazla sürdürülemeyeceğini ifade ederek istifa ettiğini açıkladı.

KKTC Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı, Başbakan Ersan Saner, UBP-DP-YDP koalisyon hükumetinin istifasını Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a sundu. Ersan Saner, istifayla ilişkin, mecliste yaşanan nisap sorunu, hükümet ortağı iki partide yaşanan gelişmeler ve hükümet içinde ortaya çıkan bazı sorunların istifasını getirdiğini belirtti.

Saner Hükümet’in istifasını Cumhurbaşkanı’na sundu

KKTC’DE HÜKUMET ZORUNLU OLARAK KURULMUŞTU

İstifa eden Başbakan Saner, konuyla ilgili açıklamasında, “Herkesin bildiği üzere Ulusal Birlik Partisi, Demokrat Parti, Yeniden Doğuş Partisi üçlü koalisyonu, kovid-19 salgını şiddetli bir şekilde tırmanırken Cumhuriyetçi Türk Partisi ile Halkın Partisi’nin hükümet etme sorumluluğundan kaçmaları üzerine, bir anlamda zorunlu olarak kuruldu… Dolayısı ile Meclis’te yaşanan nisap sorunu, hükümet ortağı iki partide yaşanan gelişmeler ve hükümet içinde ortaya çıkan bazı sorunlar istifayı gündemime almama neden oldu. Bu noktadan hareketle Sayın Cumhurbaşkanımızı ziyaret ederek hükümetin istifasını kendilerine sundum. Bu noktada şunların çok değerli halkımız tarafından bilinmesini hassaten rica ederim; Ben tüm uzlaşmacı, demokrat, kimliğimle bu hükümetin Devletimiz, Ülkemiz, Halkımız için başarılı olması, her hangi bir şaibeye adının karışmaması, ker kesimin, herkesin kucaklanması için elimden gelen her şeyi bana yapılan tüm haksızlıklara, komplolara, engelleme girişimlerine karşın yaptım. Bundan sonrası, Sayın Cumhurbaşkanımızın, Meclisimizin, Parlamentomuzun ve Halkımızın takdirine kalmıştır. 8 Aralık’tan bu yana benimle birlikte bu ülkeye hizmet etmek için katkı sağlayan herkese, büyük destek ve anlayışını gördüğüm Anavatan Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Fuat Oktay ve diğer Türkiye Cumhuriyeti Bakanları’na teşekkürlerimi ifade eder, saygılarımı sunarım” değerlendirmesini yaptı.