KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, Rumların küstah “Atatürk” çağrısını kınadı

Güncel
Ömer Cihad Kaya
08 Eylül 2021, 17:16
Ömer Cihad Kaya
08 Eylül 2021, 17:16

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Güney Kıbrıs Rum Yönetiminin öğretmenlere gönderdiği “kitabın Atatürk sayfasını yırtın” genelgesine tepki göstererek, “Kendilerini böyle bir davranıştan dolayı kınıyorum” ifadelerini kullandı.

Bir süredir Türkiye’de çeşitli temaslarda bulunan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ülkesine döndü. 3-7 Eylül 2021’de Türkiye’nin çeşitli illerinde gerçekleştirdiği ziyaretlerin ardından ülkesine döndü. Tatar, Ercan Havalimanı’nda Türkiye ziyareti ve Rum kesimindeki skandal “Atatürk” genelgesini değerlendirdi. Tatar’ın açıklamaları şöyle:

“Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün nasıl bir lider olduğunu bu saatten sonra tartışmanın hiçbir anlamı yok çünkü bütün dünya Mustafa Kemal Atatürk’ün nasıl büyük bir komutan ve lider olduğunu, Türkiye’nin kurucusu olduğunu kabul etmiştir. Rum tarafındaki bir kitapta Atatürk’ün fotoğrafını çıkartıp da yerine başka bir şey koymanın anlamı yoktur, kendilerini böyle bir davranıştan dolayı kınıyorum.”

RUMLARDAN KÜSTAH “ATATÜRK KARARI”: SAYFALARI YIRTIN!

Güney Kıbrıs’ın önde gelen haber portalı Sigmalive’de yer alan habere göre ise, öğretmenlere “acil” vurgusuyla elektronik ortamda gönderilen genelgede, yırtılması talimatı verilen sayfada, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Türkiye’nin en büyük kahramanı” başlığı ile verildiği bildirildi. Ayrıca aynı sayfada, sanat dünyasının kahramanları olarak da Frida Kahlo ile Diego Rivera’nın işlendiği belirtildi. Öğretmenler, sosyal medya grupları üzerinden yırtılması talimatı verilen sayfanın Atatürk ile ilgili olduğu bilgisini paylaştı. Rum Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (OELMEK) Başkanı Kostas Hacisavvas, Rum Eğitim Bakanından konuyla ilgili kararı gündeme getiren sebepler hakkında izahat isteyeceğini söyledi.