KKTC Cumhurbaşkanı Tatar: Arkamızda güçlü Türkiye var, hiçbir zaman oyuna gelmeyeceğiz!

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
04 Temmuz 2021, 20:26
Ayyıldız Huri Kaptan
04 Temmuz 2021, 20:26

Kuzay Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Elazığ ziyareti sırasında Kıbrıs sorununa ilişkin yaptığı açıklamada, “Bizim oradaki güvenliğimiz ve geleceğimiz Türkiye ile birlikte oluşturduğumuz siyasete bağlıdır. O bölgede güçlenmekteyiz. Hiçbir zaman oyuna gelmeyeceğiz. Kıbrıs’ta adalet, eşitlik istiyoruz. Kıbrıs’ta, Kıbrıs’ın gerçeklerine göre siyasi bir anlaşma istiyoruz.” dedi. Kıbrıs sorununa dair, “federasyon defterinin kapandığına” vurgu yapan Cumhurbaşkanı Tatar, KKTC’nin Türkiye ile bağlarının koparılmasına asla müsaade etmeyeceklerinin altını çizdi. Tatar, “Bütün dünya bunu görsün, Kıbrıs’ta bir mücadele vardır, Türklük mücadelesidir.” diye konuştu.

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, dün çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere Elazığ’a geldi. Tarihi Harput Mahallesi’nde bugün açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Tatar, 24 Aralık 1963 gecesi Rum çetesi EOKA tarafından Türk subaylarının evlerine düzenlediği saldırıda Tabip Binbaşı Nihat İlhan’ın şehit olan eşi Mürüvvet, oğulları Murat, Kutsi ve Hakan’ın kabirlerini ziyarete geldiğini belirtti. Cumhurbaşkanı Tatar, başbakanlığı döneminde 23 Kasım 2016’da hayata veda eden Kıbrıs Gazisi Tuğgeneral Nihat İlhan’ın, kendisini ziyaret ettiğini ifade ederek şunları kaydetti:

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, Elazığ'a geldi

“TÜRKİYE’NİN DESTEĞİYLE DİRENDİK, DİRENMEYE DE DEVAM EDİYORUZ”

“Ben de Elazığ’a gelip onun ve evlatlarının kabirlerini ziyaret etmek istedim. Pandemi nedeniyle biraz geciktim ama Allah nasip etti, cumhurbaşkanı olarak geldim. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olarak, Elazığ’a olan ortak gönül birliğimiz, kader birliğimiz ve bu acıları da yüreğimde hep, paylaşmak istiyorum. Bir kez daha şehitlerimize rahmet diliyorum, onları hiçbir zaman unutmadık, unutmayacağız. Kıbrıs’ta yaşanan katliamı Türk ulusu hiçbir zaman unutmayacak. Kıbrıs’ın Rum adası olması için her türlüsü yapılmıştır. Ama hamdolsun biz Türkiye’nin desteğiyle direndik, direnmeye de devam ediyoruz. 20 Temmuz arifesinde bu tarih önemli bir tarih, Kurban Bayramı’nın da ilk günü. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde her yıl kutladığımız Kıbrıs Barış Harekatı’nın 47’nci yıl dönümüdür. 20 Temmuz’a 3 haftalık zaman kaldı. Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan büyük bir heyetle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni ziyaret edecek, mesajlar verecektir. Dolayısıyla ben de Temmuz ayının ilk haftasında Elazığ’ı ziyaret edip, bu ortak gönül birliğimizi bir kez daha Türk ulusuyla ve bütün dünyayla paylaşmak için gönül birliği içerisinde, bu duyguları yaşayabilmek İlhan ailesinin acılarını ve bizim acılarımızı hatırlayabilmek ve Kıbrıs’ta verilen mücadelenin ne kadar kutsal olduğunu bütün dünyayla paylaşmaya, bu tarihi yerden Elazığ’da vereceğimiz mesajın anlamlı olduğuna inanıyorum. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti gelişiyor. Elazığlı çok sayıda iş insanı ve öğrenciler Kıbrıs’talar. Ben onları da selamlamak istiyorum. Zaten aynı milletin evlatlarıyız.”

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar: Arkamızda güçlü Türkiye var

“BİZ ASLA TÜRKİYE İLE BAĞLARIN KOPARILMASINA İZİN VERMEYİZ”

Türkiye ile bağlarının koparılmasına asla müsaade etmeyeceklerinin altını çizen Cumhurbaşkanı Tatar, şunları kaydetti:

“Benim Cumhurbaşkanı seçilmemle yeni bir siyaset oluşmuştur. O vizyonda Kıbrıs’ta yan yana yaşayan iki ayrı bağımsız devletin iş birliğiyle ancak bir anlaşmanın olabileceğidir. Çünkü bugün Yunanistan ve Kıbrıslı Rumlar, Avrupa Birliği’ndedir. Ama Türkiye Avrupa Birliği’nde değil. Kıbrıs Türkleri, her zaman Türkiye ile beraber olmuştur. Dolayısıyla federal bir çatı altında Kıbrıs’ın tümünün Avrupa Birliği’ne alınması bir bakıma o yol Türkiye ile bağlarımızı kopartmasıdır. Biz asla Türkiye ile bağlarının koparılmasına izin ve müsaade vermeyiz. Bizim oradaki güvenliğimiz ve geleceğimiz Türkiye ile birlikte oluşturduğumuz siyasete bağlıdır. Aramızdaki köprülerin, bağların, siyasi, ekonomik, kültürel ve her türlüyse daha da güçlendirmesi lazım. Doğu Akdeniz’deki olaylar, değişen konjektür, enerji kaynakları bağlamında hem mavi vatanda hem de göklerde ne kadar önemli olduğunu halklarımızla paylaşıyoruz. O bölgede güçlenmekteyiz. Hiçbir zaman oyuna gelmeyeceğiz. Kıbrıs’ta adalet, eşitlik istiyoruz. Kıbrıs’ta, Kıbrıs’ın gerçeklerine göre siyasi bir anlaşma istiyoruz. 60 yıldır Kıbrıs Türk Devleti, Kıbrıs Cumhuriyeti olarak vardır, var olacak. Bizi güvence altına alacak olan egemenliğimizdir. Egemenliğimiz de Türkiye Cumhuriyeti’yle her türlü şu anda var olan anlaşmalar, birtakım yakınlıklar devam edecektir.”

“FEDERASYON DEFTERİ KAPANDI”

Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs sorununa ilişkin değerlendirmelerde de bulunarak, iki devletli çözümü savunduklarını ifade etti ve federasyon defterinin kapandığına vurgu yaparak şunları dile getirdi:

“Kıbrıs’ta iki devleti savunuyoruz. Federasyon, mederasyon geçmişte kalmıştır. O defter kapanmıştır. Bunu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da söylemişti. Pozisyon budur, anlayış budur. Bu şekilde meseleyi ulusal çıkarlarımız bağlamında değerlendirmek ve ona göre başkalarının oyununa gelmemek lazım. Bütün dünya bunu görsün, Kıbrıs’ta bir mücadele vardır, Türklük mücadelesidir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ilelebet yaşayabilme meselesidir. Çünkü biz bunu hak ediyoruz. Bugün arkamızda 85 milyon, ilerde 100 milyon güçlü bir Türkiye, Doğu Akdeniz’deki hak ve çıkarlarımızı korunması bakımında anlayış birliğimizin ilelebet sürmesi lazım. Dolayısıyla ben bütün Türkiye’ye şükranlarımı ve minnet duygularımı iletmek istiyorum.”

“İNSANLIK VE MEDENİYET BUNU GEREKTİRİR

Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs Rum kesiminde dün başlayan yangın nedeniyle Güney Kıbrıs Rum yönetimi lideri Nikos Anastasiadis ile yaptığı telefon görüşmesinde destek mesajı vermesi üzerine sorulan soruya şu şekilde yanıt verdi:

“Bu yangına gerekli desteği vermeye hazır olduğumuzu söyledik. Karşılığında daha bir cevap alamadım. İnşallah yangını söndürmüşler. Şu an ne durumda olduğunu bilmiyorum ama biz gereğini yaptık. Çünkü insanlık ve medeniyet bunu gerekmektedir.”

“TÜRKİYE’Yİ KIBRIS’TAN ÇIKARMA HAYALİNE BİZİM MÜSAADE ETMEMİZ SÖZ KONUSU DEĞİL”

Cumhurbaşkanı Tatar sözlerine şu ifadelerle son verdi:

“Biz Kıbrıs’ta iki eşit devletin iş birliğine varız. Onun için müzakere yoluyla bir anlaşmanın herkes için iyi olacağını hem Kıbrıs’taki Türkler ve Rumlar için hem bölgesel olarak her zaman söylediğim gibi Doğu Akdeniz’de dengelerin oluşması bakımında Türkiye ile Yunanistan arasındaki gerginliğin ve tansiyonun azalması için de anlaşma herkesin faydasına olacaktır. Ama hep onların dediği gibi, hep onların hakimiyetinde, Türkler bir azınlıktır, federasyon ve Türkiye’yi Kıbrıs’tan çıkarma hayaline bizim müsaade etmemiz söz konusu değildir.”