KKTC Cumhurbaşkanı Tatar: 27-28 Ocak Direnişini büyük bir gurur ve onurla anıyoruz

Güncel
Ozan Barış Erim
27 Ocak 2021, 18:03
Ozan Barış Erim
27 Ocak 2021, 18:03

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, 27-28 Ocak 1958 Direnişinin 63’üncü yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Tatar, KKTC’nin özgürlüğüne, bağımsızlığına vurgu yaparak, “Halkımızın özgürlük, bağımsızlık ve egemenlik için İngiliz  Sömürge Yönetimi’nin silahına, kurşununa, copuna ve gaz bombalarına karşı göğsünü siper ederek şahlandığı 27-28 Ocak 1958 Direnişi’ni, 63’üncü yıldönümünde büyük bir gurur ve onurla bir kez daha anıyoruz” dedi.

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs Türk halkının, 27-28 Ocak 1958 İngiliz Sömürge Yönetimine karşı direnişinin yıldönümü dolayısıyla bugün mesaj yayımladı. Tatar mesajında, İngiliz Sömürge Yönetimi’nin Kıbrıs Türk halkını dışlayarak, Rum liderliği ile birlikte istedikleri çözüm şeklini dayatmaya çalıştıklarını hatırlattı. Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs Türk halkının, “İngiliz’e ve Rum’a boyun eğmeyeceğiz” diyerek ayağa kalktığını ve mücadele tarihlerinde çok önemli bir yer tutan 27-28 Ocak 1958 direnişini kanı ve canıyla gerçekleştirdiğini kaydederek, “Halkımız bu direnişle, ölüm pahasına dahi olsa  kendi geleceğini belirleme hakkına  sahip çıkacağını, özgür ve bağımsız olarak  yaşamak istediğini dünyaya  gösterirken, Lefkoşa ve Gazimağusa’da iki gün boyunca devam eden bu kutsal direnişte 7 şehit ve  çok sayıda yaralı vermiş ama boyun eğmemiştir” diye bildirdi.

“HALKIMIZ, TMT ÖNCÜLÜĞÜNDE KIBRIS CUMHURİYETİ’NE ULAŞMIŞTIR”

27- 28 Ocak Direnişinin, Kıbrıs Türk halkının azınlık olmadığını, Rum’a yama olmayacağını, Kıbrıs’ta iki ayrı halk olduğunu, dünyaya gösterirken, egemenliğin sağlanması mücadelesinde de önemli bir yer tuttuğunu belirten Tatar, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Halkımızın can ve kan pahasına gerçekleşen 27-28 Ocak Direnişi ve sonrasında Türk Mukavemet Teşkilatı (TMT) öncülüğünde verilen mücadeleyle, halkımız eşit kurucu ortağı olduğu Kıbrıs Cumhuriyeti’ne ulaşmıştır.

Enosis hedefli olarak 1963 Aralık ayında başlatılan Kanlı Noel saldırıları sonrasında da halkımız, Türkiye Cumhuriyeti’nin desteğiyle verdiği mücadeleyle 20 Temmuz 1974 sabahına ulaşırken, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kuruluşuyla da bir asırlık özgürlük ve bağımsızlık mücadelesini taçlandırmış ve bugün kendi egemen devletinin çatısı altında özgür ve bağımsız olarak yaşamaktadır.

27-28 Ocak Direnişi ile bu direnişte toprağa düşen şehitlerimizden aldığımız ilham ve güçle bugün de Rum’a boyun eğmeyeceğimizi, egemenliğimize, özgürlüğümüze, bağımsızlığımıza ve devletimize sahip çıkacağımızı dünyaya haykırmaktayız.

Rum- Yunan ikilisi ise Kıbrıs’a tek başına sahip çıkma, halkımızı azınlık durumuna düşürme çabalarına devam etmektedir. Geçmişte olduğu gibi bugün de buna seyirci kalmayacak ve  devletimiz ile halkımızın hak ve menfaatlerini korumak için Türkiye Cumhuriyeti’ne daha da sıkı sarılarak mücadeleye devam edeceğiz.

Rum-Yunan ikilisinin olumsuz ve uzlaşmaz tutumu nedeniyle 1968 yılında başlayan ve uzun yıllar boyunca devam eden müzakere süreçleri sonuçsuz kalırken, özellikle Annan Planı referandumu ve daha sonra Crans Montana’da  federasyona dayalı çözüm şeklinin çöktüğü ve federasyonu görüşmenin bir anlamı kalmadığı açık bir şekilde görülmüştür.

Bu gerçeğin net ve açık bir şekilde ortaya çıkmasıyla birlikte Türkiye Cumhuriyeti’nin desteğiyle de egemen iki devletin işbirliğine dayalı çözüm şekli gündeme getirilmiştir. Uğraşımız ve  temennimiz egemen iki devletin işbirliğine dayalı çözüm şeklinin hayata geçirilmesi ve Kıbrıs sorununun sona ermesidir. Bu hem Kıbrıs hem de bölge için çok olumlu sonuçlar doğuracaktır.

Devletimizden ve egemenliğimizden vazgeçmeyeceğimizi  bir kez daha belirtirken 27-28 Ocak Direnişi’nde Lefkoşa’da şehit düşen Mehmet Ahmet, Şerif Mehmet, Mustafa Ahmet, İbrahim Ali ve Sermet Kanatlı ile Gazimağusa’da şehit düşen Fuat Yusuf ve Safa Muharrem’i ve tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anarken, gazilerimizi de saygıyla selamlarım. Şehitlerimizi unutmadık ve unutmayacağız.”