KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar: Onları Kıbrıs'ın gerçeklerini görmeye davet ediyorum

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
26 Haziran 2021, 10:13
Ayyıldız Huri Kaptan
26 Haziran 2021, 10:13

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ile görüştü. Cumhurbaşkanı Tatar, AB liderlerine bir çağrıda bulunarak, “Onları bir kez daha Kıbrıs’ın gerçeklerini görmeye davet ediyorum.” dedi.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’in görüşme daveti üzerine Brüksel’e giden KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, dün Guterres ile BM Brüksel Ofisi’nde bir araya geldi. TSİ 12.30 sıralarında başlayan görüşme, yaklaşık yarım saat sürdü. Cumhurbaşkanı Tatar, görüşme sonrası KKTC Belçika Temsilciliği binasında basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Tatar, AB liderlerine çağrı yaparak, “Onları bir kez daha Kıbrıs’ın gerçeklerini görmeye davet ediyorum.” dedi.

Tatardan ABye: Onları Kıbrısın gerçeklerini görmeye davet ediyorum

“İKİ TARAFIN EGEMEN EŞİTLİĞİNE SAYGI” VURGUSU

KKTC Cumhurbaşkanlığının görüşmeye ilişkin yaptığı yazılı açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Tatar, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ile bugün BM Brüksel Ofisi’nde gerçekleştirdiği görüşmeye dair değerlendirmelerde bulundu. BM Genel Sekreterliği görevine ikinci dönemde devam edecek olmasından dolayı Guterres’i tebrik eden Tatar, Kıbrıs’ta iki taraf arasında ortak zemin olup olmadığının tespitine yönelik BM Genel Sekreteri’nin yürütmekte olduğu çaba için teşekkür etti ve Kıbrıs Türk tarafının yapıcı tutumunu sürdüreceğini kaydetti. Tatar, iki tarafın egemen eşitliğine saygı gösterilmesinin ve eşit uluslararası statülerinin tanınmasının resmi müzakerelerin başlaması için kaçınılmaz olduğunu ancak bu yeni zeminde yürütülecek müzakerelerin başarı şansı olabileceğini vurguladı.

Tatar, Guterres'in önerisi reddetti

“GÜVEN ARTIRICI ÖNLEMLER ÇABALARI GÖLGELEYECEK NİTELİKTE OLMAMALI” VURGUSU

Cumhurbaşkanı Tatar, adil, kalıcı ve iş birliği ilişkisine dayalı bir anlaşmayı amaçlayan bu zeminde başlayacak olan resmi müzakerelere sonuç almak için katılacağını da ayrıca dile getirdi. Kıbrıs Türk ve Rum halkının günlük hayatlarında karşılaştıkları sorunlara Rum tarafıyla birlikte çözüm bulmayı önemsediklerine dikkat çeken Tatar, üzerinde uzlaşılacak güven artırıcı önlemlerin uygulanması ve çeşitlendirilmesine hazır olduğunu da Guterres’e ilettiğini belirtti. Tatar, tarafların önerebilecekleri güven artırıcı önlemlerin iki taraf arasındaki ortak zemin tespitine yönelik çabaları gölgeleyecek nitelikte olmaması gerektiğinin de altını çizdi.

TEMMUZ 2021’DENELER OLACAK?

Cumhurbaşkanı Tatar, 27-29 Nisan’da Cenevre’de gerçekleştirilen gayriresmi toplantıda BM Genel Sekreterinin gösterdiği dengeli tutumunun çabalara olumlu katkısı olacağına inandığını ve bu tutumunun Temmuz 2021’de yayımlanacak raporlara yansıtılmasını da beklediğini söyledi. BM Genel Sekreteri Guterres ise görüşmeden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Cumhurbaşkanı Tatar’ı, Eylül 2021’de gerçekleşecek BM Genel Kurul çerçevesinde görmeyi beklediğini kaydetti.

GUTERRES, ANASTASİADİS İLE DE GÖRÜŞTÜ

Guterres, güven artırıcı önlemlerin kapsamlı bir çözümün yerini alamayacağını belirtti. Diğer taraftan Guterres, KKTC Cumhurbaşkanı Tatar’dan önce AB Liderler Zirvesi için Brüksel’de bulunan Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis ile de bir görüşme yaptı.