KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, EkoAvrasya'nın yayınında merak edilenleri yanıtladı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
18 Nisan 2021, 18:08
Ayyıldız Huri Kaptan
18 Nisan 2021, 18:08

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, EkoAvrasya Derneği’nin, “KKTC’nin Stratejik Vizyonu” konulu çevirim içi yayınında merak edilen soruları yanıtladı. EkoAvrasya Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eren’in moderatörlüğündeki görüşmede, 2033 yılında 50. yılını kutlayacak KKTC’nin, dijital devrim arifesindeki siyasi, ekonomik, sosyal ve kültürel dönüşüm çerçevesinde yenilikçi ve gelişimci stratejileri ve KKTC’nin yeni vizyonu konuşuldu.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, bugün Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneğinin (EkoAvrasya) düzenlediği “KKTC’nin Stratejik Vizyonu” konulu çevirim içi yayınına konuk oldu. Yayın boyunca KKTC konusunda merak edilenlere açıklık getiren Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Dr. Fazıl Küçük’ün müsteşarı olan dedesi Cemal Müftüzade ve yıllarca Maliye Bakanlığı gibi çeşitli üst kademe görevlerde bulunan babası Rüstem Tatar’dan öğrendikleri ve yaşadıklarıyla Kıbrıs konusunun içine doğan ve büyüyen bir kişi olduğunu belirterek, bugün gelinen noktada yaşananların karakterine işlediğini ve bunun kendisi için içten gelen bir tezahür olduğunu dile getirdi.

“CENEVRE’YE ELİMİZ GÜÇLÜ GİDİYORUZ”

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Cenevre’de gerçekleşecek olan 5+BM gayrı resmi toplantısı ile ilgili soruya cevaben Cenevre’ye iki devletin egemen eşitliği temelinde iş birliğini içeren yeni vizyon ile gideceklerini ifade etti. Bunun önemli bir adım olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Tatar, Türkiye’nin bölgede artan gücü ve KKTC’ye verdiği destekle KKTC’nin daha ileriye taşınması noktasında Cenevre’ye daha güçlü gidileceğinin önemine dikkat çekti. Tatar, KKTC’nin yeni vizyonunun temelinde mücahit Kıbrıs Türk halkının mücadelesi, şehitleri, emeği, fedakarlığı ve self-determinasyon hakkı olduğunu ifade etti. 

ERSİN TATAR: FEDERASYONA YÖNELİK ÇABALAR TÜKENDİ

Cumhurbaşkanı Tatar, Crans Montana’da Rum tarafının masayı terk etmesi ile sona eren federasyon temelinde bir müzakere sürecine geri dönmenin artık mümkün olmadığını vurgulayarak, federasyona yönelik çabaların tükenmiş olduğunu ifade etti. Cumhurbaşkanı Tatar, egemen eşit iki devletin iş birliğine dayanan yeni vizyonda, iki devletin su, doğal gaz, kriminal olaylar, elektrik gibi birçok alanda iş birliği içinde çalışmasını öngördüğünü söyledi.

“AB, VAATLERİNİ TUTMADI, AB’NİN TARAFSIZLIĞINDAN SÖZ ETMEK MÜMKÜN DEĞİL”

AB’nin Annan Planı döneminde Kıbrıslı Türklere, referandumda “evet” demeleri karşılığında birçok vaatte bulunduğunu ancak bunların hiç birini yerine getirmediğinin altını çizen Cumhurbaşkanı Tatar, AB’nin, Kıbrıslı Rumlara referandumdan ne sonuç çıkarsa çıksın AB’ne alma sözü verdiğini ve referandumda olası bir anlaşmaya “hayır” diyen Rum tarafını kısa bir süre sonra tek taraflı olarak AB’ne aldıklarını aktardı. AB’nin attığı bu adım nedeniyle az bir nüfusa sahip Rum tarafının 85 milyon nüfusa sahip Türkiye için AB içerisinde veto hakkı kullanmasının haksızlığına vurgu yapan Cumhurbaşkanı Tatar, AB’nin tarafsızlığından söz etmenin mümkün olmadığını belirtti.

ERSİN TATAR: KKTC HALKI MÜCADELECİ BİR HALKTIR

Kıbrıs Türk halkının tüm ambargo ve izolasyonlara rağmen yıllardır kararlılıkla mücadelesini sürdürdüğünü ve mücadeleci bir ruha sahip olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Tatar, son 25 yılda KKTC’de yatırımların arttığını, özellikle turizm, yüksek öğrenim gibi hizmet sektörlerinde ve inşaat sektöründeki gelişmelerin devam ettiğini anlattı. KKTC’nin, Maraş açılımı ile birlikte önemli bir turizm destinasyonu olmaya devam ettiğini ifade eden Tatar, KKTC’de yüzden fazla ülkeden gelerek öğrenim gören öğrencilerin ülkelerine döndüklerinde KKTC’nin birer fahri temsilcisi olduğunu ifade etti.

“KKTC, 2033’E KADAR DOĞU AKDENİZ’DE DAHA DA GÜÇLENECEK”

Kıbrıs Türk halkının mücadele ruhu ile başarılarını 2033’e taşımak için insan kaynakları ile birlikte üretimi ve verimliliği artırma, ve hizmet sektörlerini geliştirme noktasında yılmadan çalışmalarına devam edeceğini bildiren Cumhurbaşkanı Tatar, KKTC’nin Doğu Akdeniz’de öneminin daha da arttığını ve Türkiye’nin de desteği ile daha da güçlendiğinin altını çizdi. Cumhurbaşkanı Tatar, geleceğe daha umutla bakabileceğimiz yeni pozisyonların da ortaya çıkacağına olan inancını belirterek, çalışmaların bu zeminde devam edeceğini ifade etti.

“BİR ZAMANLAR KIBRIS DİZİSİ AMACINA ULAŞMIŞTIR”

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Bir Zamanlar Kıbrıs” dizisi ile ilgili bir soruya, dizinin Kıbrıs Türk halkının mücadelesini göstermesi bakımından amacına ulaştığını, Kıbrıs Türk halkının çektiklerini milyonlarca izleyiciye ulaştırması bakımından başarılı olduğunu dile getirerek emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti.

İlgili haber: KKTC’de Kuran kursları kapatıldı iddiası yalanlandı

“KIBRIS TÜRK HALKI DİNİNE VE İNANCINA BAĞLIDIR”

Kuran kurslarının KKTC’de yasaklandığına ilişkin bir soruya cevaben Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs Türk halkının dinine ve inancına bağlı bir halk olduğunu dile getirerek, kursların devam edeceğini, eğer yasal bir eksiklik varsa bunların giderilmesi için Başbakan ve Eğitim Bakanı ile görüşerek tamamlanmasını istediğini belirtti. Tatar, kursların Din İşleri Başkanlığı yetkisiyle ve Eğitim Bakanlığı’nın denetlemesi ile yürütüleceğini ifade etti.

“MARAŞ’IN 46 YIL SONRA AÇILMASI İNSANLIĞA HİZMETTİR”

Maraş’ın 46 yıl sonra açılmasının insanlığa hizmet olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, uluslararası hukuk çerçevesinde mal sahiplerinin Taşınmaz Mal Komisyonu’na (TMK) başvurarak hak sahibi olabileceklerini belirtti. İngiliz Sömürge Yönetimi döneminde bölgede bulunan birçok Vakıf Malının, Vakıflar Tüzüğü’ne aykırı olarak el değiştirdiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Tatar, Vakıflar İdaresi’nin de gelecek süreçte TMK’ya başvurarak hakkını arayabileceğini bildirdi.