KKTC, Cenevre'de BM’ye 6 maddelik öneri sundu

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
29 Nisan 2021, 13:47
Ayyıldız Huri Kaptan
29 Nisan 2021, 13:47

Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğünde, Kıbrıslı taraflar ve garantör ülkeler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere’nin de katılımıyla 5+1 formatındaki gayri resmi Kıbrıs konulu konferansın bugün son günü yapılıyor. Dün Kıbrıs Türk tarafı, Cenevre’de Birleşmiş Milletler’e 6 maddelik kritik öneri dizisi sundu.

Birleşmiş Milletler öncülüğünde, dün Kıbrıslı taraflar ve garantör ülkeler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere’nin de katılımıyla 5+1 formatındaki gayriresmi Kıbrıs konulu konferansın ikinci günü tamamlandı. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in başkanlık ettiği konferansta, günün ilk oturumu TSİ 11.20’de başladı. Guterres, toplantının açılış konuşmasını yaptıktan sonra sırasıyla Kıbrıs Rum Kesimi lideri Nikos Anastasiadis, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ve İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab söz aldı. AA’nın aktardığına göre Türk heyetine başkanlık eden Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ise ikili temaslarına devam etti.

Ersin Tatar- Antonio Guterres

TÜRK TARAFI 6 MADDELİK ÖNERİ SUNDU

Kıbrıs Türk tarafı Cenevre’de Birleşmiş Milletler’e 6 maddelik bir öneri dizisi sundu. Kıbrıs Türk tarafının BM’ye yaptığı öneri ise şöyle:

1-Genel Sekreterin inisiyatif alıp yeni bir Güvenlik Konseyi kararı çıkarılmasıyla birlikte iki tarafın eşit uluslararası statüsü ve eşit egemenliği garanti altına alınacak. Alınacak bu yeni karar, iki devletin iş birliğine dayalı bir ortaklık kurmasının yolunu açacak.

2- Bahse konu kararla birlikte sağlanacak eşit uluslararası statü ve eşit egemenliği sonrası, iki taraf, sonuç odaklı, zaman limitli BM nezdinde bir müzakere sürecini başlayacak. Bu müzakereler iki tarafın anlaşacağı bir iş birliği anlaşmasını hedefleyecek.

3- İki devlet arasındaki bu müzakereler AB konuları, mülkiyet, güvenlik ve sınır düzenlemeleri gibi konuları ele alıp, ilişkileri düzenleyecek.

4-Müzakereler, Türkiye, Yunanistan ve İngiltere tarafından desteklenecek, eğer ihtiyaç duyulursa, AB de gözlemci olarak katılabilecek.

5- Eğer iki devlet herhangi bir kontekste bir anlaşmaya varırsa, iki devlet bir birlerini eş zamanlı tanıyacak, Türkiye, Yunanistan ve İngiltere bunu destekleyecek.

6-Ulaşılacak olan herhangi bir anlaşma eş zamanlı şekilde referanduma gidecek.

BAKAN ÇAVUŞOĞLU, GUTERRES İLE GÖRÜŞTÜ

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’le görüştü. Çavuşoğlu, görüşmeye dair Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Gayriresmi 5+BM toplantısına ev sahipliği yapan BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’le görüştük. Kıbrıs’ta çözüm, iki tarafın uluslararası eşit statüsüne ve egemen eşitliğine dayanmalı.” dedi. Tüm bölge için barış ve istikrarın ancak Ada’daki iki devletin iş birliğiyle mümkün olabileceğinin altını çizen Bakan Çavuşoğlu, en son BM Genel Sekreteri’nin Suriye Özel Temsilcisi Geir O. Pedersen’le bir araya geldi. Çavuşoğlu, bu görüşmeye ilişkin ise “Suriye’deki son gelişmeleri ele aldık. Anayasa Komitesi ve siyasi sürece desteğimizi yineledik.” ifadesini kullandı. Bakan Çavuşoğlu görüşmelerin ardından TSİ 16.00’da BM Cenevre Ofisi’nden ayrıldı.

ÇAVUŞOĞLU: KIBRIS TÜRK TARAFININ EGEMEN EŞİTLİK ÖNERİSİNE TAM DESTEK VERDİK

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, konferans kapsamında aynı zamanda federal çözümün neden mümkün olamayacağını anlattıklarını kaydetti. Çavuşoğlu, ayrıca, “Cenevre’de Kıbrıs Türk tarafının egemen eşitlik ve eşit uluslararası statü vizyonuna ve buna yönelik önerisine tam destek verdik. Adil, kalıcı ve sürdürülebilir çözüme ancak Ada’daki gerçekler temelinde ulaşılabilir.” mesajıa yer verdi.

CUMHURBAŞKANI TATAR, KIBRIS’TA NEDEN İKİ EŞİT EGEMEN DEVLET İSTEDİKLERİNİ ANLATTI

BM binasında dün tüm katılımcıların bulunduğu ana oturumun ardından açıklamalarda bulunan KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, toplantıda garantör devletlerin dışişleri bakanlarının da kendi değerlendirmelerini yaptıklarını, Birleşmiş Milletler binasındaki programın ikili görüşmelerle devam edeceğini kaydetti. Sunumunda Türk tarafının vizyonunu yinelediğini dile getiren Tatar, 40 dakika süren konuşmasında, neden Kıbrıs’ta iki eşit egemen devlet talep ettiklerini gerekçeleriyle anlattığını aktardı.

TATAR: HİÇBİR NETİCE ALINAMAYACAĞINI HERKES BİLİYOR

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Nikos Anastasiadis’in ise kendi açısından yaptığı konuşmada 2017’de Crans Montana sürecinde gündeme gelen Guterres belgesine atıf yaptığını söyledi. Tatar’ın açıklamaları şöyle:

“Biz açık ve net kendi görüşlerimizi ifade ettik. Bizim pozisyonumuzda herhangi bir değişiklik tabii ki yoktur, olmayacaktır da. Kendi pozisyonumuzu bize verilen zaman diliminde detaylı ve gerekçeli şekilde anlattık. O günden bugüne çok şeylerin değiştiğini, konjonktürün ve şartların değiştiğini, 1960’lardan başlayıp Crans Montana’da, ondan önce Annan Planı’nda olanlar, dünyanın, BM’nin, AB’nin Kıbrıslı Türklere yaptığı haksızlığı anlattım. Oradaki havayı ve nabzı yokladığımda ne kadar haklı olduğumuzu herkesin bildiğini gördüm. Herkes de ona göre bu işe bir yön verecektir çünkü eski mealde hiçbir netice alınamayacağını herkes biliyor.”