Kıyiv belediye başkanı: Rus vahşeti, sadece soykırım olarak tanımlanabilir

Güncel
qha muhabir
03 Nisan 2022, 15:19
qha muhabir
03 Nisan 2022, 15:19

Kıyiv Belediye Başkanı Vitaliy Klıçko, Rusya’nın Buça ve Kıyiv’in diğer köylerinde yaptıklarının ancak soykırım olarak tanımlanabileceğini söyledi. Kıyiv belediye başkanı, sivillerin elleri bağlı olarak vurulduğunu, Rus askerlerinin acımasız savaş suçları işlediklerini, Rusya’ya gaz ve petrol ambargosu getirilmesi gerektiğini vurguladı.

3 Nisan 2022 sabahı, Rusların Kıyiv bölgesinden çekilmesinin ardından, Ukraynalı yetkililer, haber kuruluşları ve İnsan Hakları İzleme Örgütü’nden sivil infazlara ilişkin çok sayıda raporlar geldiğini bildirdi.

Alman Bild gazetesine konuşan Kıyiv Belediye Başkanı Vitaliy Klıçko, Buça’da ve Kıyiv’in diğer köylerinde yaşananların ancak soykırım olarak tanımlanabileceğini ve sivillerin elleri bağlı olarak vurulduğunu, Rus askerlerini acımasız savaş suçları işlediğini söyledi.

RUSYA’YA GAZ VE PETROL AMBARGOSU GELSİN ÇAĞRISI!

Dünyanın geri kalanını Rusya’dan gaz ithalatını derhal durdurmaya çağıran Vitaliy Klıçko, “Özellikle Almanya için tek bir sonuç olabilir. Artık Rusya’ya bir kuruş bile gitmemeli. Bu paralar, insanları katletmek için kullanılıyor. Gaz ve petrol ambargosu bir an önce gelmeli” ifadelerini kullandı.