Kırım Tatarlarının milli lideri Kırımoğlu: Ukrayna halkı, işgalci Rusya'ya karşı bir yumruk gibi birleşti

Güncel
Ömer Kaya
11 Mart 2022, 00:39
Ömer Kaya
11 Mart 2022, 00:39

Kırım Tatar halkının milli lideri Kırımoğlu, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal girişimi ve saldırılarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Kırımoğlu, Rusya’nın işgaline karşı Ukrayna halkının mücadele ve direnişine değindi. Kırım Haber Ajansına konuşan Kırımoğlu, “Bana göre bizim bu savaştan güçlü çıkmamız, galip ayrılmamız için çok perspektif var. Batı ülkeleri, tarihte hiç olmadığı kadar ağır yaptırımlar uyguluyor. Bir kaç ay içinde Rus ekonomisinin beli bükülecek.” değerlendirmesini yaptı. Kırımoğlu, bu savaşın neticesinde Rus devletinin haritadan silinmesinin ihtimali olduğunu ve Kırım’ın da Rus işgalinden kurtarılacağının altını çizdi.

Kırımoğlu, Rusya’da bazı analistlerin bile üzerinde durduğu, Rusya’nın ekonomik ve siyasi olarak çalkantılı bir sürece gireceğine yönelik beklentisini, “Bu savaşın neticesinde Rusya Federasyonu’nun tamamen çökme perspektifi var. Bu olursa Kırım’ın işgalden kurtarılması mümkün hale gelecektir” sözleriyle ifade etti.

Kırımoğlu’nun Ukrayna’nın Rus işgaline karşı verdiği direniş ve mücadeleye ilişkin Kırım Haber Ajansına yaptığı açıklama şöyle: